W obecnych czasach gry wideo pozwalające na granie przez sieć zyskują sobie ogromną popularność. Zapewne wynika ona z możliwości rywalizowania z obcymi sobie osobami z różnych stron świata, albo też grania ze znajomymi w liczne tytuły zapewniające wspaniałą oprawę graficzną i doskonałą grywalność.

Data dodania: 2021-08-09

Wyświetleń: 355

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Gry typu battle royale w jakie możesz zagrać już dziś

Z pewnością każdy z nas jest w stanie od ręki wskazać kilka znakomitych gier online, takich jak, na przykład Counter Strike: Global Offensive, Grand Theft Auto, Red Dead Redemption Online, DOTA 2, League of Legends.

Jedną z najpopularniejszych kategorii gier wideo pozwalających na rywalizację sieciową jest battle royale. Czy słyszałeś już wcześniej o tej odmianie gier? Dziś bowiem postaramy się zaprezentować Ci, na czym one ogólnie polegają oraz przedstawimy Ci także najciekawsze naszym zdaniem gry komputerowe typu battle royale.

Na czym polegają gry typu battle royale?

Battle royale to bardzo specyficzna kategoria gier multiplayer, w której trzeba się wykazywać nie tylko agresją w eliminowaniu kolejnych przeciwników, ale także zmysłem taktycznym i zdolnościami przetrwania w niekorzystnych warunkach. Ogólna zasada sterująca rozgrywką w takich tytułach jest taka, że gra rozpoczyna się na określonej mapie, na której umieszczane są postaci graczy (zazwyczaj w losowych miejscach — albo na przykład zrzucane z samolotu na spadochronach, wtedy gracze mogą sami wybrać miejsce, w którym zamierzają rozpocząć grę.

Z początku mapa przypomina standardowy teren do rozgrywki typu death match, czyli zawiera bronie, apteczki, wyposażenie, akcesoria dodatkowe, gracze mogą także zabrać się za standardową eliminację przeciwników. Jednak po upływie określonego czasu aktywowany jest specjalny mechanizm, w ramach którego dostępny obszar mapy zostaje cyklicznie redukowany wokół jednego punktu centralnego. Może to przyjmować różne postaci, ale najczęściej spotykaną jest po prostu sztuczna bariera ograniczający dostępny teren na mapie. Oczywiście wszyscy pozostali przy życiu gracze muszą wtedy przenieść się na ten konkretny obszar, w przeciwnym razie zginą.

Celem rozgrywki jest wyłonienie jednego gracza, który najdłużej utrzyma się przy życiu, czyli zostanie jako ostatni w grze po wyeliminowaniu wszystkich rywali. W ten sposób wybierany jest zwycięzca rozgrywki. Oczywiście powyższy opis jest bardzo zgrubny, bo z pewnością będziesz mieć do czynienia z grami typu battle royale, które oferują zupełnie inne rozwiązania — ale ogólna zasada będzie zbliżona.

Za twórcę tego gatunku uważa się powszechnie Brendana Greene’a, występującego w Internecie pod pseudonimem Playerunknown. To on jako pierwszy zaprojektował modyfikację do gry Arna 2 wykorzystującą opisywaną powyżej koncepcję, a potem rozszerzył ją nieco, tworząc wersję dla gry Arna 3. Jednak ograniczenia mechaniki gier bazowych skłoniły go nad rozpoczęciem prac nad zupełnie nowym, niezależnym produktem. Zatrudnił się w firmie Bluehole, w której otrzymał w pełni wolną rękę i po pewnym czasie wydał na rynek efekt swojej pracy o nazwie Playerunknown’s Battlegrounds.

Najciekawsze naszym zdaniem gry typu battle royale

Pora przyjrzeć się teraz najciekawszym tytułom z tej kategorii. Oto nasz przegląd:

PUBG

Pod skrótem PUBG kryje się gra Playerunknown’s Battlegrounds, o której wspomnieliśmy już nieco wcześniej.  Pojawiła się na rynku w 2017 roku i wykorzystuje najbardziej klasyczną koncepcję kategorii battle royale. Gracze wyskakują ze spadochronami nad wyspą, na której toczy się rozgrywka. W trakcie gry wokół wyspy pojawia się zacieśniająca się bariera, która wraz z upływem czasu coraz bardziej zmniejsza obszar dostępny dla graczy.

Według statystyk PUBG to obecnie najpopularniejsza gra typu battle royale, jako że na świecie w każdej chwili gra w nią prawie milion graczy, a sprzedano ponad 50 milionów kopii tej gry.

Fortnite Battle Royale

To druga najpopularniejsza na świecie gra typu battle royale. Została wydana pod koniec 2017 roku przez firmę Epic Games i błyskawicznie zyskała sobie ogromną popularność. Jest ona specyficznie rozwiązaną odmianą dla gry Fortnite Save the World, ale okazała się być ona o wiele większym przebojem od swojej starszej siostry.

Fortnite Battle Royale także opiera się o klasyczną koncepcję tego rodzaju gier, czyli także mamy wyspę jako mapę i zmniejszającą się wraz z upływem czasu bezpieczną strefę. Jedna w odróżnieniu od PUBG gracze mogą tutaj działać zespołowo, dobierając się w drużyny — wtedy zwycięstwo przyznawane jest temu zespołowi, którego członek przetrwał najdłużej lub którego członkowie w komplecie zdołali przetrwać do końca rozgrywki (gra się kończy wtedy, gdy na przykład na mapie zostało trzech graczy należących do tego samego zespołu). Ta gra jest na tyle popularna, że powstały nawet gry slotowe wykorzystujące ten motyw — możesz zagrać w nie na przykład w Vulcan Vegas kasyno i przekonać się samemu, że z Fortnite można zrobić nawet grę hazardową.

Apex Legends

Trzecią pozycję na naszej liście zajmuje gra Apex Legends, która jednak w odróżnieniu od dwóch pozostałych tytułów, nie jest grą ściśle typu battle royale, a jedynie oferuje ten typ rozgrywki jako jedną z dostępnych opcji. Jest to gra utrzymana w klimatach S-F, a gracze rywalizują w kilkuosobowych składach — zwykle liczących sobie 2-3 osoby. Ponadto gracze mają także możliwość wyboru jednej z szesnastu postaci dysponujących umiejętnościami specjalnymi. Oczywiście w trybie battle royale rozgrywka przebiega w klasyczny sposób, czyli na mapie, której dostępny obszar nieustannie się zmniejsza. Wygrywa ten gracz lub zespół, który jako ostatni pozostanie na mapie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena