Atutami Jury Krakowsko-Częstochowskiej są niezwykłe zabytki, przede wszystkim zamki, stare kościoły oraz wspaniała przyroda: skały i groty. Dzieki temu Jura przyciąga nie tylko miłosników historii, ale także amatorów wspinaczek czy grotołazów. O ile wspinaczka po skałach czy wchodzenie do grot może być niebezpieczne, wymaga umiejetności i doświadczenia więc nie każdemu można je polecić. Natomiast zwiedzanie zamków to wspaniała lekcja historii dla każdego. Wytchnienie dla uprawiajacych sporty wyczynowe oraz wspaniała podróż w czasie dla wszystkich. Warto wcześniej zarezerwować jakieś noclegi w Jurze w pobliżu odwiedzanych miejsc.
Do najbardziej znanych zabytków należy z pewnością zamek Ogrodzieniec - jeden z największych zamków w Europie. Niegdyś siedziba między innymi rodu Bonerów. Pomimo, że do naszych czasów przetrwał w formie ruiny wziąż zachwycza swoim pięknem. Po mistrzowsku został wkomponowany w skały na, ktrórych sie znajduje. Innym z wielu zamków wartych zobaczenia jest zamek Lipowiec - zamek biskupów krakowskich oraz więzienie dla heretyków, a potem dla niesfornych duchownych. W pobliżu Lipowca jest zamek Tenczyn - siedzina rodu Tęczyńskich. Obecnie trwa walka o uratowanie tego zabytku, któremu grozi katastrofa budowlana po latach zaniedbań. Możnaby tak wymieniac następne budowle: zamek Siewierz - zamek biskupów krakowskich, cenrum Ksiestwa Siewierskiego sprawnie zarządzanego przez biskupów. Zamek Rabsztyn - to tu odbyła się wspaniała uczta weselna hetmana Jana Zamojskiego, który poślubił bratanice króla Stefana Batorego. Prawie z każdym zamkiem wiążą się jakieś ciekawe wydarzenia. A tych zamków jest znacznie więcej.
Warto bliżej poznać ofertę Jurzy Krakowsko-Częstochowskiej i skorzytać z niej. Życze niezapomnianych wrażeń i miłego wypoczynku.