Obszar UE rozciąga się na kontynencie europejskim od północnych rubieży Laponii po Morze Śródziemne i od zachodniego wybrzeża Irlandii aż do cypryjskich plaż na wschodzie.

Data dodania: 2012-12-08

Wyświetleń: 1118

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

To cały kalejdoskop krajobrazów: od skalistych linii brzegowych po piaszczyste plaże, od żyznych pastwisk po jałowe równiny, od jezior i lasów po arktyczną tundrę. Narody Europy z różnorodnością tradycji, kultur i języków stanowią łącznie ponad 7% ludności świata.

Ślady europejskiego dziedzictwa kulturowego znajdujemy w prehistorycznych malowidłach naskalnych, greckich i rzymskich dziełach antycznych, architekturze Maurów, średniowiecznych twierdzach, renesansowych pałacach i barokowych kościołach. We współczesnej Europie turystów przyciągają również tętniące życiem miasta, barwnie obchodzone święta i wydarzenia kulturalne, ośrodki sportów zimowych i letnich oraz bogactwo tradycji kulinarnych. Większość turystów w Unii Europejskiej pochodzi z terenów UE.

Podróżowanie po krajach UE stało się znacznie łatwiejsze dzięki zlikwidowaniu większości formalności związanych z kontrolą paszportową i bagażową. Piętnaście krajów UE posługuje się wspólną walutą: euro, która ułatwia porównanie cen oraz niweluje koszty i niedogodności związane z wymianą pieniędzy. Stworzenie jednolitego rynku dla blisko 500 mln osób przyczyniło się do wzbogacenia oferty i obniżenia cen. Dla większości Europejczyków podróżowanie w granicach Unii stało się równie łatwe jak we własnym kraju.

Podróżowanie w towarzystwie czworonogów jest znacznie ułatwione dzięki nowemu europejskiemu paszportowi dla zwierząt domowych, wystawianemu przez weterynarza. Wraz z kotem czy  psem w podróż zabieramy specjalny paszport z poświadczeniem szczepień przeciwko wściekliźnie. Do lipca 2008 r. Irlandia, Malta, Szwecja i Zjednoczone Królestwo wymagają dodatkowo potwierdzenia, że szczepienie jest skuteczne.

Po tym terminie należy sprawdzić, jakie będą przepisy w tym zakresie. Ponadto przy wjeździe do Irlandii, na Maltę i do Zjednoczonego Królestwa wymagane są zaświadczenia o leczeniu przeciwkleszczowym oraz przeciw tasiemcowi bąblowcowemu. W Finlandii i Szwecji konieczne są zaświadczenia o leczeniu przeciw tasiemcowi bąblowcowemu. Zwierzę powinno mieć znak identyfikacyjny w postaci elektronicznego mikroczipa. W okresie przejściowym, do lipca 2011 r., akceptowany będzie zamiast tego wyraźnie czytelny tatuaż, z wyjątkiem Irlandii, Malty i Zjednoczonego Królestwa, gdzie mikroczip już teraz jest wymagany.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena