Jeśli tegoroczna pogoda będzie choć trochę podobna do zimy z zeszłego roku 2010, kierowcy będą musieli się dobrze przygotować przed wyjazdem w każdą trasę.

Data dodania: 2011-12-28

Wyświetleń: 1590

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kierowcy twierdzą, że nawigacja samochodowa to dla nich sprawa priorytetowa zimą. W obliczu podróży na długich odcinkach, nieprzewidywalnych warunków pogodowych oraz zwiększonego ryzyka korków na trasach, nawet najtańsze urządzenia GPS mogą oszczędzić wiele problemów w drodze. Jeśli tegoroczna pogoda będzie choć trochę podobna do zimy z zeszłego roku 2010, kierowcy będą musieli się dobrze przygotować przed wyjazdem w każdą trasę.

W ankiecie przeprowadzonej przez brytyjską organizację Autonational, około 57 procent kierowców twierdzi, że w okresie Świąt Bożego Narodzenia nie wyruszyliby w podróż samochodem gdyby nie nawigacja GPS. Dowodzi to, jak istotną rolę pełni nawigacja samochodowa w zapewnieniu jak najkrótszej podróży do celu w niesprzyjających warunkach pogodowych.

Kolejnym najważniejszym wyposażeniem kierowców w okresie zimowym to telefon komórkowy. Ronan Hart, kierownik ds. marketingu w Autonational stwierdził: "Przygotowanie się do zimy jest koniecznym krokiem dla kierowców. Telefon komórkowy już od dłuższego czasu zastępuje inne, bardziej tradycyjne, elementy wyposażenia niezbędnego przy jeździe autem zimą."

Podróżni powinni również dopilnować tego, aby ich samochód był wyposażony w odmrażacz do szyb, skrobaczkę, łopatę, latarkę, zestaw pierwszej pomocy oraz racje żywności. Organizacja AA zaleca, aby kierowcy nie używali systemów elektrycznych dłużej niż jest to konieczne – obejmuje to grzejniki i dmuchawy oraz podgrzewane szyby tylne. Systemy te rozładowują akumulator, a nie ma nic gorszego niż awaria auta zimą.

Bardzo istotne jest też, aby kierowcy postarali się o zmaksymalizowanie swojej widoczności na drodze. Organizacja AA radzi, aby kierowcy sprawdzili funkcjonowanie wszystkich żarówek oraz oczyścili ich obudowy ze śniegu i wszelkich innych zanieczyszczeń, które mogłyby zmniejszyć efektywność reflektorów samochodu.

Na koniec, oczywiście zaleca się wymianę opon samochodowych z letnich na zimowe, szczególnie w przypadku osób mieszkających na terenach pozamiejskich, gdyż i to zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo jazdy w tym trudnym sezonie. Opony zimowe posiadają wyższą zawartość silikonu w bieżniku, co zapobiega ich twardnieniu w niskich temperaturach, a co za tym idzie, poprawia przyczepność samochodu na drodze w mokrych i zimnych warunkach pogodowych.

Podsumowując, zima wymaga od kierowców przedsięwzięcia pewnych przygotowań, o których nie musimy pamiętać w innych porach roku. Należy nie zapominać, że urządzenie GPS może zwiększyć nasze szanse na bezpieczną podróż z jednego miejsca w drugie.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena