Zima to okres, w którym występuje najwięcej kontuzji. Wystarczy niefortunnie postawiony krok na śliskiej nawierzchni, a uraz kończyny na śliskiej nawierzchni gwarantowany.

Data dodania: 2011-12-13

Wyświetleń: 3579

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Z wiekiem nasze kości są coraz mniej wytrzymałe na różnego rodzaju urazy z powodu zmniejszenia się ich gęstości, a  także niewłaściwej diety ubogiej w wapń. W związku z tym nawet niegroźnie wyglądająca kontuzja może mieć poważne konsekwencje. Szczególnie w zimie, gdy chodniki są oblodzone, narażeni jesteśmy na skręcenia kostki, uraz kolana, złamania kończyn i wiele innych problemów zdrowotnych. Warto zatem wiedzieć, jak wzmocnić kości i stawy, aby były bardziej odporne na urazy oraz jak je leczyć, gdy padniemy ofiarą zimowych zasadzek.

Jak wzmocnić stawy i kości

Najlepszym sposobem na mocne kości jest systematyczny ruch na świeżym powietrzu, a  także odpowiednia dieta. Kości i stawy potrzebują wapnia, którego z wiekiem jest coraz mniej w naszym organizmie. Należy więc codziennie spożywać pokarmy bogate w wapń  oraz witaminę D.  Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie zaspokoić tych potrzeb poprzez spożywanie odpowiedniego pokarmu, warto pomyśleć o włączeniu do diety preparatów bogatych w wapń oraz kolagen, który doskonale wpływa na takie dolegliwości, jak bolące kolana po urazach, a także przyspiesza zrastanie się kości. Pamiętajmy również o tym, iż nadmierne spożywanie używek, jak np. kawa, herbata, alkohol, czy palenie tytoniu powoduje wypłukiwanie wapnia z naszego orgaznimu. Dlatego należy wówczas szczwególnie zadbać o dostarczanie wapnia zarówno w postaci pożywienia, jak i preparatów.

Jak przyspieszyć leczenie urazów

Jeśli już jednak mieliśmy pcha i ulegliśmy kontuzji warto odpowiednio zadbać o rehabilitację. W przypadku zwichnięć, skręceń czy stanów zapalnych ścięgien niezwykle pomocne są różnego rodzaju stabilizatory stawów, które unieruchomią staw, dzięki czemu uzyskuje on odpowiednią sztywność niezbędną do prawidłowej odnowy.  Stabilizatory i kortezy często stosowane są zamiast gipsu, gdyż są one od niego dużo wygodniejsze i łatwiej utrzymać higienę w chorym miejscu.

Ochrona w czasie zimowych sportów

Jeśli w przeszłości doznaliśmy urazu stawu należy bezwzględnie ochronić ciało przed kolejnymi kontuzjami w tym miejscu. W tracie sportów zimowych, jak narty, snowboard, łyżwy, powinniśmy ochraniać stawy za pomocą odpowiednich stabilizatorów, mieć zawsze przy sobie preparaty rozgrzewające, a na co dzień, zwłaszcza tuż przed sezonem zażywać suplementy diety wzmacniające stawy.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena