W coraz większej ilości szpitali ciężarne kobiety, które trafiaja na porodówkę traktowane sa po ludzku. Jednak nie zawsze tak jest. Jeśli prawa rodzącej są łamane powinna stanowczono powiedzieć "STOP".

Data dodania: 2011-11-28

Wyświetleń: 1761

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Lekarza mają obowiązek traktować pacjentów, a więc również kobiety rodzące jak ludzi, a nie kolejne zadanie do wykonania. Lekarze, położne, a również pielęgniarki bardzo częśto zapominają o tym w szpitalnym zgiełku, w ogromie zadań do obowiązków, które czekają na nich każdego dnia. W takich sytuacjach to właśnie pacjenci powinni głośno upominać się o swoje prawa, w koncu prawa te zapisane są w Karcie pacjenta. Każda kobieta w ciąży wyjątkowe traktowanie zapewnione przez Konstytucje. Być może każda kobieta, która w najbliższym czasie ma przed sobą pobyt na porodówce i na salach poporodowych powinna zapisać na kartce swoje prawa, a kartkę tę spakować do torby i zabrać ze sobą do szpitala.

A oto prawa rodzących:

1.Prawo do poszanowania godności i intymnośći

Która kobieta nie zapadłaby się z pod ziemię, gdy lekarz kazałby się jej rozebrać bądź też mówić o intymncyh sprawach, a wokół kręciłoby się mnóstwo obcych ludzi jak np. studenci medycyny? W izbie przyjęć kobieta ma zapewnioną intymność, ma też prawo rodzić w pojedynczej sali porodowej- za taką salę szpital nie może pobierać żadnych opłat. A co jeśli szpital nie posiada pojedynczych sal? W takiej sytuacji w zbiorowych salach powinny znajdować się ścianki izolujące. Narodzinom dziecka powinien towarzyszyć tylko ojcec tego dziecko (babcia, ciocia), a nie ojcowie wszystkich rodzących się w tym czasie dzieci.

W porodzie czy też badaniu bez zdgody kobiety nie mogą również uczestniczyć osoby, których obecność nie jest konieczna. Lekarz ma obowiązek zapytać o zgodę kobietę, jeśli tego nie zrobi musi liczyć się ze stanowczym protestem. Również w czasie obchodu kobieta ma prawo wymagać zasłonięcie łóżka parawanem, zamknięcia drzwi do sali, a przede wszystkim przekazywania jej informacji w dyskretny sposób.

Kolejną istotną rzeczą jest sposób w jaki lekarze czy pielęgniarki zwracają sie do pacjentek. Pod żadnym pozorem nie powinien być to krzyk, wulgarne słowa, czy tez komentowanie, w przykry dla pacjentki sposób, przebiegu porodu. Personel szpitala powinien równiez dołożyć wszelkich starań, aby nie zadawać kobiecie zbędnego bólu.

2.Prawo do życzliwości i informacji

W szpitalu nie ma miejsca na niegrzeczność czy lekceważenie. Sytuacje, w ktorych kobieta nie wie jaki jest jej, czy dziecka, stan zdrowia, jakie leki przyjmują czy tez jakie zabiegi ich czekają. Lekarze i położne z własnej inicjatywy powinni przekazywać pacjentom pełne informacje o postępach porodu, podawanych preparatach, o zabiegach i ich skutkach, a przede wszystkim o stanie zdrowia dziecka. Nawet jeśli przy przyjęciu do szpitala kobieta podpisała zgodę na leczenie ma prawo nie wyrazić zgody na różne zabiegi jak np. nacięcie krocza czy podanie oksytocyny.

3. Prawo do wyboru szpitala, w którym urodzi się jej dziecko

Każda kobieta może dowolnie wybrać szpital, w którym urodzi swoje dziecko, może również podjąć decyzję o porodzie w jej własnym domu. Może zdarzyć się tak, że w wybranym przez przyszłą matkę szpitalu nie ma miejsc, wówczas szpital ma obowiązek skierować rodzącą do placówki zapewniające podobne warunki.

4.Prawo do porodu z bliską osobą oraz prawo do kontaktu z rodziną przed i po porodzie

Każda rodząca kobieta ma prawo wybrać dowolną osobę, która będzie jej towarzyszyły na sali porodowej. Nie musi być to jej partner. Towarzyszyć kobiecie może jej matka, siostra czy nawet przyjaciółka. Szpital nie może pobierać za to opłat, jest to całkowicie bezprawne.

Także rodzina ma prawo kontaktować się z kobietą, jeśli nie ma ku temu przesłanek szpital nie może takiego kontaktu utrudniać. W regulaminie szpitala jest jasno okreslone w jakich godzinach można odwiedząć pacjentki.

5.Prawo do decyzji w jaki sposób urodzi się dziecko

Jeśli nie ma żadnych przeciwskaza kobieta powinna mieć prawo do chodzeia po sali, kucania, przyjęcia najwygodniejszej dla niej pozycjia także korzystania piłki, stołka porodowego czy wanny jeśli szpital takie posiada.

6.Prawo do przytulenia dziecka zaraz po porodzie

Każdy zdrowy noworodek powinien przebywać ze swoją matką, być przystawiony do piersi w ciągu dwóch godzin od porodu.

Na sali poporodowej dziecko powinno cały czas przebywać z matką, położne natomista powinny służyć pomocą i radą jeśli matka ma jakiekolwiek problemy z karmieniem czy pielęgnacją swojego nowo narodzonego dziecka.

Jeżeli którekolwiek z powyższych praw zostało naruszone pacjentka może złożyć skrgę do:

-dyrekcji szpitala

-Biura Praw Pacjenta (022 572 61 55 lub www.bpp.waw.pl)

-Nzcelnej Rady Izby Lekarskiej (www.nil.org.pl)

-Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych (wwwizbapiel.org.pl)

W skardze takiej musi znaleźć się informacja o tym, w którym szpitalu odbywał się poród, kiedy przyszło na świat dziecko oraz w jakich dniach kobieta przebywała w szpitalu. W skardze musi sie też znaleźć opis zdarzenia, a także prośba o wyciągnięcie konsekwencji.

Zainteresowane kobiety mogą też zajrzeć na stronę Fundkacji Rodzić Po Ludzku (www.rodzicpoludzku.pl).



Licencja: Creative Commons
2 Ocena