Historia to wyjątkowy przedmiot szkolny, dział naukowy a przede wszystkim dziedzina życia. Ma swoją chrakterystyczną specyfikę. Różni się na tle innych dziedzin bowiem jest to dziedzina nezwykle elastyczna. O ile np. w Matematyce mówimy o błędzie, którym jest zły wynik działania o tyle w Historii, błąd jest pojęciem względnym.

Data dodania: 2011-11-15

Wyświetleń: 1338

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Fenomen Histori tkwi w jej szczegółowości, która to jest niemal wieksza niż w obliczeniach. Mało tego Matematyka jest tym elementem, który także tworzy Historię. Przykładem oczywiście jest datowanie poszczególnych znalezisk. Szczegółowość Historii to monotonne nieraz poszukiwanie prawd. W tym wszystkim to właśnie jest najważniejsze. Prawda jaką odkrywamy poprzez liczne badania starych zapisów, znalezisk, relacji naukowych etc. nie jest prawdą bezwzględną. Każdy fakt musi zostać odpowiednio zinterpretowany i przyjęta zostaje, do oficjalnej wersji, prawda zaakceptowana przez większość badających Historię. I tutaj jest ten niesamowity klucz tej dziedziny. Mówiąc o błędzie, w Historii błąd może być odkryciem i tą własciwą prawdą. Stare zapisy są badane wg. przyjętych norm, lecz przecież nikt tak naprawdę nie może zbadać intencji kronikarzy.  

Jan Długosz który opisuje dzieje Polski w swoich kronikach, jak wiadomo pisze swoim własnym językiem, używanym w tamtych czasach. Niektóre ze zdań są niemal niezrozumiałe dla współczesnego czytelnika. Można je także różnie interpretować oraz domyślać się na różne sposoby dokładnych dat i kierunków myślenia opisywanych osób. Dlatego własnie powstają czasem zbieżne opisy np. kolejności ruchu wojsk podczas bitew. Niejednoznacznie jest opisany dany moment a czasem z nawału słownictwa jakie wtedy używano, można inaczej odebrać, to kto w danej chwili się wycofał z pola.

Przykład ten pokazuje nam co może powodować różne opinie i ta granica błędu jest elastyczna. Zauważmy sobie jedną rzecz. Historyk, słysząc inną wersję wydarzeń, nie powie nam, że to jest źle. przynajmniej na początku tego nie stwierdzi. Przez chwilę przeanalizuje odpowiedź i wtedy dopiero staje się pewnym co do prawdy. Czasem ta błędna odpowiedź, której nie jest świadomy odpowidający może przyczynić się, że zaczynamy szukać źródeł i na naowo je analizować. Bywają przypadki, że właśnie w ten sposób, ktoś szukający odpowiedzi przez nie razdługie lata, nagle znajduje. To właśnie dzięki nagłej, niespodziewanej zmiany toku myślenia. 

Fantastyczne w Historii jest to, że jest to fabuła jak w filmie. Wielu z nas uwielbia fantastykę ,czyta książki i ogląda programy nie tylko naukowe. Historia to nic innego jak własnie taki film. Możemy ją różnie odbierać, skakać pomiędzy "klatkami", zmieniać kadr. Czytamy ją na własny sposób i zawsze nam towarzyszy. Często, niemal codziennie oglądamy wiadomości. Tam większość doniesień jest związanych z historią. O ile ludzie mówiący, że to nie jest dla nich i nie chcą się uczyć ani badać historii o tyle samo co tak twierdzą, tak samo dużo się uczą,  tyle, że nieświadomie. 

Historia nas nie goni, nie zmusza nas do wysiłku. Historia potrafi bawić i towarzyszy nam zawsze. Tak długo jak istnieje Ziemia a więc i Historia, tak samo długo można by pisać na jej temat. To dziedzina nauki, która przez wszystkie pokolenia nam towarzyszyła, jest i będzie naszym niezbędnym elementem życia. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena