Choroba, której skutki musimy przeżywać przeważnie przez naszą niewiedzę, to oczywiście …reumatyzm. Dolegliwości reumatyczne są bardzo różne, ból mięśni, problemy z poruszaniem, zmęczenie - to wszystko doprowadza nas do szału, a ciągle nie jesteśmy w stanie znaleźć sposobu na to, by te uciążliwe bóle zniknęły!

Data dodania: 2011-10-28

Wyświetleń: 2337

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niestety jesień przynosi nam ze sobą nie tylko spokojne, spędzane w domu wieczory, ale również – deszczową pogodę i zimno. Niskie temperatury są bardzo dobrą pożywką dla reumatyzmu. Kiedy tylko nastaje jesień, a temperatura niebezpiecznie zbliża się do zera – kolejki u lekarzy zaczęły się dziwnie i znajomo piętrzyć !

Lekarze nie mają stu procentowej pewności co do przyczyn dolegliwości reumatycznych. Skąd się biorą, co jest ich fundamentem? Nie jest to do końca zbadane. Pewne jest jednak to, że mimo osądów większości społeczeństwa – choroba ta dotyka nie tylko osób w podeszłym wieku. Coraz częściej spotyka się owe schorzenie u młodszych ludzi. Skąd u nich takie dolegliwości ? Często jest to podłoże genetyczne, nadwaga, wady postawy, wieloletnie przeciążenie czy też zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów. To wszystko niestety składa się na bolesne zapalenie stawów, które swoją przyczynę ma w fakcie, że układ immunologiczny bezpodstawnie niszczy zdrowe komórki stawów.

Mało kto z nas spodziewa się tego, że najlepszym i najbardziej skutecznym sposobem walki z bólami reumatycznymi jest… aktywność fizyczna właśnie ! Wiele ludzi uważa, że to ona negatywnie wpływa na kręgosłup. Nic bardziej mylnego ! To właśnie dzięki niej rozwój choroby się zatrzymuje, chrząstki stawowe i błona maziowa są chronione, co  bardzo dobrze zabezpiecza stawy przed deformacją. Dlatego terapię reumatyzmu opiera się głównie na różnego typu ćwiczeniach rehabilitacyjnych. Do tego dochodzą liczne masaże, termoterapia, krioterapia, elektroterapia oraz magnetoterapia. Lekarze często przepisują swoim pacjentom również leki – farmakoterapia jest ważna, ponieważ dzięki specyfikom – leukocyty słabną, a układ immunologiczny jest mniej agresywny. Dieta jest również bardzo ważna. Cytrusy, czarna porzeczka, cynamon czy też rzodkiew. Witaminy zawarte w tych  warzywach i owocach są bardzo przydatne w walce z bólami reumatycznymi. Warto też pozbyć się nadmiaru kilogramów, ciało będzie wtedy mniej obciążone i bóle mogą w jakimś stopniu ustąpić.

Reumatyzm jest chorobą bardzo uciążliwą i osoby na nią cierpiące muszą zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty, typu - poduszki elektryczne, które utrzymują ciepłotę ciała – a to zdecydowanie łagodzi ból, muszą zażywać odpowiednich witamin i skupić się wystarczająco na aktywności fizycznej. Po nitce do kłębka i bóle znikną!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena