Regularne spożywanie posiłków i urozmaicanie jadłospisu pomaga utrzymać poziom cukru w normie jak i zachować smukłą sylwetkę.
Nie zapominajmy o węglowodanach złożonych, które mają dostarczać 30-40% całodziennego spożycia energetycznego.
W prawidłowym odżywianiu nie może zabraknąć surowych owoców i warzyw- źródła błonnika pokarmowego, który reguluje przemianę materii i zapobiega zaleganiu toksyn i składników pokarmowych pozostałych po strawieniu.
Mięsa i wędliny starajmy się wybierać o niskiej zawartości tłuszczu i cholesterolu, aby uchronić się przed miażdżycą, a co za tym idzie niewydolnością serca. Dobrym źródłem białka są również ryby i rośliny strączkowe.
Ograniczmy słodycze, słodkie napoje, ciasta i ciasteczka . Jest to zwłaszcza ważne w cukrzycy typu 2-go. Przy cukrzycy typu 1-go można jeść wszystko tak jak zdrowe osoby po podaniu odpowiedniej dawki insuliny.
Unikanie alkoholu zaoszczędzi osobie chorej gwałtownych spadków cukru, a co za tym idzie powikłań hipoglikemicznych.
Ograniczajmy spożycie soli i produktów z jej dużą zawartością, m.in. dań typu fast food, konserw i przetworów wędzonych. Powodują one zbędny przyrost masy ciała i wzrost ciśnienia tętniczego krwi.
Regularny wysiłek fizyczny pomaga uchronić przed insulinoodpornością, spala również cukier z organizmu przez co nie potrzeba takich dużych dawek insuliny przyjmowanej z zewnątrz.
PAMIĘTAJMY: OSOBA CHORA NA CUKRZYCĘ MOŻE ŻYĆ TAK JAK KAŻDA INNA OSOBA, JEŚLI ZADBA O SWOJE POTRZEBY I BEZPIECZEŃSTWO ZWIĄZANE Z CUKRZYCĄ.