Często przedsiębiorcy zastanawiają się co dla nich będzie bardziej opłacalne kredyt samochodowy czy leasing. Zazwyczaj wybieraną i preferowaną formą finansowania pozyskania samochodu jest leasing. Zanim jednak podejmiemy odpowiednią decyzję warto przeanalizować kilka faktów oraz kosztów.

Data dodania: 2011-09-06

Wyświetleń: 1492

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kredyt samochodowy różni się tym od leasingu, że pozwala od razu stać się prawowitym właścicielem nabywanego przedmiotu. Niemniej jednak przedsiębiorcy znacznie częściej sięgają po leasing samochodowy ze względu na możliwość kredyt samochodowywliczania rat leasingowych w koszty pozysknia przychodu. Warto jednak zaznaczyć, że przy leasingu nabywany pojazd musi być przeznaczony do użytkowania na rzecz działalności gospodarczej. Spsób spłaty kredytu, jak i leasingu jest bardzo podobny. Zarówno jeden, jak i drugi sposób finansowania jest spłacany ratalnie z odpowiednimi odsetkami. W Polsce kredytobiorcy najczęściej sięgają po leasing operacyjny ze względu na możliwość generowania większych kosztów i zmniejszania tym samym kwoty podatku. Po ukończeniu okresu leasingu istnieje mozliwość wykupu pojazdu. Jest to cena zazwyczaj symboliczna pozwalająca przedsiębiorcy nabyć prawa własnościowe do przedmiotu leasingu. Leasing samochodowy może obejmować zarówno leasing samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, ciągników siodłowych, naczep, autobusów i pojazdów specjalistycznych. Za pomocą leasingu możemy pozyskać praktycznie każde urządzenie, które okaże się się niezbędne w naszej działalności gospodarczej.

Co więc lepiej się opłaca?

Leasing opłaca się tym przedsiębiorcom, którzy płacą podatki od dochodu. Raty leasingowe generują koszty i tym samym zmniejszają dochód podlegający opodatkowaniu. Pamiętajmy jednak, że porównanie kredytów samochodowych do ofert leasingu nigdy nie zaszkodzi. Pozyskanie pojazdu za pomocą leasingu nie jest opłacalne dla firm opodatkowanych od przychodu. W tym przypadku generowanie kosztów nie zmniejsza kwoty płaconego podatku. W takich sytuacjach często są małe firmy lub osoby wykonujące wolne zawody.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena