Ciąża bliźniacza jest rodzajem ciąży wielopłodowej, w tym wypadku dwupłodowej, rozwijającej się w tym samym czasie w jednej macicy. Jest ona wynikiem podziału jednej komórki jajowej, która została zapłodniona przez jeden plemnik.

Data dodania: 2011-08-16

Wyświetleń: 1539

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

To co charakteryzuje bliźnięta jednojajowe to ich niemal identyczny wygląd. Są tej samej płci, posiadają ten sam materiał genetyczny, a w czasie życia płodowego najczęsciej to samo łożysko. Co ciekawe, nadal nie jest do końca wiadomo, co wpływa na to, że nastepuje podział zygoty. Ciąże bliźniacze są jednak dziedziczone, za co jak udowodniono, odpowiedzialny jest kod genetyczny matki.

Ciąże jednojajowe posiadają swoje typy, które zależne są od momenty, w którym nastąpił podział zygoty. Scharakteryzowano więc ich cztery rodzaje. Pierwszy – ciąża dwukosmówkowa, dwuowodniowa – podział następuje tu w czwartym dniu i stanowi trzydzieści procent wszystkich ciąż jednojajowych. Największy procent, wynoszący aż 68% stanowią ciąże jednokosmówkowe, dwuowodniowe. Podział zygoty przypada pomiędzy piątym, a ósmym dniem. Dwa procent ciąż biźniaków jednojajowych, z podziałem między dziewiątym, a trzynastym dniem, to ciąże jednokosmówkowe, jednoowodniowe.

Czwarty rodzaj ciąży bliźniaczej występuje z podziałem po trzynastym dniu. Również jest to ciąża jednokosmówkowa i jedoowodniowa jednak z wystąpieniem bliźniąt syjamskich.

Bliźnięta syjamskie, określane inaczej jako bliźnięta zrośnięte czy zroślaki rodzą się, gdy zapłodniona komórka jajowa nie przechodzi całkowitego podziału. Wówczas mowa jest o błędach genetycznych. Sytuacja ta jest niezwykle groźna ponieważ dzieci te, złączone najczęściej ważnymi organami, wymagają rozdzielenia dla normalnego funkcjonowania. Przeprowadzane są niezwykle skomplikowane operacje chirurgiczne, w wyniku których bardzo często jedno z bliźniąt umiera. Ryzyko to wzrasta zdecydowanie, gdy bliźniaki posiadają wspólny organ taki jak serce, mózg czy rdzeń kręgowy.

Wraz z opóźnianiem się dnia podziału zygoty w przypadku ciąż bliźniaczych znacznie wzrasta ryzyko śmiertelności dzieci. W przypadku ciąży jednokosmówkowej, jednoowodniowej wynosi ono aż 50%.

Przeprowadzone badania bliźniąt jednojajowych udowodniły, iż poza fizycznym podobieństwem bliźniaków, podobne cechy zauważyć można także w ich psychice. Warunkiem jest jednak oczywiście wychowywanie ich w tym samym otoczeniu, w tej samej rodzinie.

Możliwy jest również ponowny podział bliźniaczych zygot. Wówczas na świat przychodzą czworaczki bliźniacze, również jednojajowe.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena