Wstajesz sobie rano, bierzesz prysznic, ubierasz się i zajadasz śniadanie słuchając radia. O, fakty! Pogłaśniasz radio z nadzieją, że usłyszysz coś nowego, wiadomość, która przekona Cię że życie w tym kraju jest jeszcze coś warte. Nie ma… znów słyszysz to samo.

Data dodania: 2011-08-10

Wyświetleń: 1713

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Afery, zabójstwa, śledztwo katastrofy w Smoleńsku poszło nie w tą stronę co trzeba, Lepper popełnił samobójstwo, ale teraz cały rok będziemy ustalać czy nikt mu w tym nie pomógł i dlaczego nie zostawił listu pożegnalnego. Ktoś zginął na drodze podczas brawurowej jazdy, oczywiście przyczyną była prędkość bo w Polsce nie ma zniszczonych dróg, na których nie jest trudno uszkodzić zawieszenie . W Londynie wybuchły zamieszki, ponieważ jeden człowiek zginął niewinnie.

Słuchając tego ręce Ci się trzęsą, nie możesz spokojnie zjeść śniadania. W Twojej głowie pojawiają się myśli jaki chory jest ten świat, w którym politycy kradną, podatki rosną a słaba pozycja złotówki nie pozwala Ci na podróż za granicę. Jest na to sposób!

Sytuacja w kraju to jeden z największych demotywatorów w dzisiejszych czasach. Ludzie usłyszą coś złego przekazują to dalej i tak zaczyna się fala narzekań, która ciągnie się przez cały kraj. Absurd, no nie?  Dlaczego ciągle narzekamy? Chcemy żyć w pięknym kraju a nie potrafimy zapanować nad samym sobą. Zamiast logicznego myślenia okazujemy pięści gotowe do walki. A kiedy kogoś zapytać, przeważnie odpowie : „Ja się rzadko denerwuję”.

       Do czego zmierzam? Do tego, że człowiek nie zdaje sobie sprawy jak emocje wpływają na jego życie. Chcemy żyć w wyidealizowanym świecie, gdzie wszystko jest proste, więc jeśli coś pójdzie nie po naszej myśli, od razu wpadamy w szał, przestajemy myśleć o potrzebach innych, robimy wszystko, żeby samodzielnie wyjść na prostą. Nie dasz sobie pomóc, bo przecież to by uraziło Twoją dumę, że nie potrafisz zrobić czegoś sam.

Chciałbym dziś przedstawić Ci kilka faktów, które pozwolą Ci ograniczyć stres i inne negatywne emocje w swoim życiu. Zacznijmy od podstaw: Co wywołuje w Tobie negatywne emocje?

Wyżej wymienione wiadomości?

 Znajomi? (np. zawsze podważają Twoje zdanie, wystawiają Cię do wiatru, obgadują Cię pod Twoją nieobecność, nie pomagają Ci, a jeśli już to chcą zrobić wszystko po swojemu, krytykują Cię za coś na co nie masz wpływu itp.)

Rodzina?(dlaczego?) Dopisz swoje doświadczenia 

Żeby dać sobie radę z tym czynnikami, musisz być przede wszystkim samodzielny, stanowczy i asertywny. Denerwują Cię wiadomości? Nie oglądaj/ nie słuchaj ich, jeśli mimo wszystko chcesz mieć kontakt ze światem, skorzystaj z Internetu, tutaj możesz czytać tylko te rzeczy, które Cię interesują, odrzucając wszystkie inne. Nie pozwól, żeby inni próbowali Tobą, kierować, przecież jesteś na tyle mądry, żeby sobie poradzić. Powiedz im wprost, że nie potrzebujesz pomocy, powinni to zrozumieć. Nie słuchaj ludzi, którzy mowią o Tobie źle, robią to dlatego, że zazdroszczą Ci Twojego życia, pokazują swoją wmówioną sobie bezradność. Poza tym czy musisz w ogóle ich widzieć? Wokół Ciebie jest tyle ludzi, możesz poszerzyć swoje towarzystwo i znaleźć ludzi, z którymi naprawdę dobrze będziesz się rozumieć.

Często zdarza się, że postawisz sobie jakiś cel, jednak nie uda Ci się go wykonać. Wiesz, że wynika to tylko z Twojej winy, i czujesz się źle z myślą, że niczego nie potrafisz osiągnąć. „Droga jest celem”. Ten cytat doskonale przekazuje to, co teraz powiem. Nawet jeśli nie dotrzesz do mety, możesz być z siebie dumny, że miałeś odwagę żeby ruszyć z miejsca. Jesteś odważny,  a dzięki temu będziesz w stanie iść dalej w odpowiednim czasie. Krótko mówiąc – nic na siłę, jeśli nie możesz czegoś zrobić, wymagaj od siebie mniej, żeby potem podnieść poprzeczkę. Więcej o tym, jak się zmotywować znajdziesz we wpisie „Mały leń – Twój największy wróg”.

Jak Twoje emocje wpływają na innych:

            To oczywiste. Lubimy ludzi, którzy są zawsze uśmiechnięci, wiemy, że oni potrafią radzić sobie w życiu i do nich możemy się zwrócić, gdy będziemy potrzebować pomocy. Uśmiechnięty mężczyzna to ciekawy mężczyzna. Choćbyś znał najlepsze techniki podrywu na świecie, żadna kobieta nie zainteresuje się facetem, który ciągle zachowuje pokerową twarz. Uśmiechnięta kobieta to atrakcyjna kobieta. Mężczyzna czuje się dobrze, gdy ona się uśmiecha, daje niewerbalne znaki o tym, że dobrze się z nim bawi. Pracodawca będzie bardziej skłonny przyjąć Cię do swojej firmy, jeśli zobaczy, że jesteś osobą pogodną i spokojną. Spraw zatem, żeby uśmiech nie znikał z Twojej twarzy, będziesz bardziej lubiany przez innych.

A oto druga strona medalu: Często spotykasz ludzi znudzonych swoją pracą w sklepach, w informacji, w serwisach telefonicznych. Oprócz suchej informacji, nie dostaniesz od nich niczego więcej. Czy będziesz chciał do tego miejsca wrócić? Jasne, że nie. Tak samo jest z Tobą, jeśli choć raz zdarzy Ci się być dla kogoś nie miłym, to druga osoba zmieni o Tobie zdanie i ciężko będzie Ci je naprawić. Nie mów nigdy nikomu, że nie ma racji, nie zrzucaj winy na drugą osobę, nawet wtedy gdy Twoja krew gotuje się z nerwów. Spróbuj jednego z uniwersalnych zjadaczy stresu takich jak sport, głośna muzyka, czekolada, zakupy  .

Jak uspokoić drugą osobę:

     Na pewno miałeś nie jedną sytuację, w której ktoś znajomy zaczął denerwować się przy Tobie i wpadał w szał. On wyżywał się na wszystkim, a Ty czułeś się niezręcznie. Co możesz zrobić, żeby go uspokoić? To zależy:

- Jeśli denerwuje się na Ciebie, przeproś go, nawet gdy nie zrobiłeś nic złego. Dopóki nerwy nad nim panują, żaden argument nie przemówi do jego rozsądku.

 - Jeśli zdenerwowało go coś z zewnątrz, przekonaj go, że wcale nie jest tak źle, jak on to widzi. Powiedz mu, że wierzysz, że on sobie poradzi, a jeśli nie, to ktoś na pewno mu pomoże (np. Ty  ).

            Mam nadzieję, że to, co przeczytaliście jest w miarę proste i zrozumiałe, chciałem przekazać jak najwięcej informacji w niewielkiej ilości tekstu. Może masz jakieś sprawdzone sposoby na  zwalczenie złości? Podziel się nimi, żeby każdy mogł z nich korzystać.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena