Kto z nas nie lubi czytać baśni? Świat fantastycznych postaci oraz wymyślnie skonstruowany plan wydarzeń wciąga, oczarowuje i urzeka wielu czytelników. Z tego też powodu "Mały książę" jest jedną z najbardziej lubianych lektur szkolnych i można powiedzieć,  wyłamuje się spoza utartego sposobu postrzegania czytelnictwa szkolnego. 

Data dodania: 2011-08-04

Wyświetleń: 2257

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dzieciaki nie muszą być bowiem specjalnie zachęcane do wzięcia do ręki tej popularnej książki, rzadziej też zdarza się, aby potrzebne im było opracowanie do zaliczenia sprawdzianu ze znajomości treści.

 

Po prostu okazuje się, że Mały książę Antoine'a de Saint-Exupéry'ego jest swoistym dziełem sztuki jeśli chodzi o przystępność i wielość zawartych w treści znaczeń – tak naprawdę każda interpretacja jest tutaj uzasadniona i poprawna, a podstawowy plan wydarzeń ułożony na tyle jasno i przejrzyście, że nawet niewiele do tej pory czytający uczeń bez trudu się w nim rozezna. Jeśli chodzi o znaczenia symboliczne, o które tak naprawdę pragną potem pytać swoich wychowanków nauczyciele, to przy odrobinie dobrej woli łatwo będzie je przynajmniej częściowo zauważyć praktycznie każdemu.

Opracowanie - tylko jako podpowiedż

Czasami potrzebna jest do tego jakaś sprytna podpowiedź lub wskazówka pedagoga, innym razem może pomóc zwykłe szkolne opracowanie. Okazuje się wtedy, że jak grom z jasnego nieba Mały książę otwiera przez czytelnikiem nowe wymiary i światy, w których można przeglądać się jak w lustrze, albo dopatrywać znaczeń metaforycznych i symbolicznych.

Magia Małego księcia

Znajdziemy tu zaskakująco trafne stwierdzenia na temat istoty miłości, przyjaźni, wierności albo wiary, a są to tylko niektóre z elementów, jakie skrywa w sobie plan wydarzeń tej niezwykłej powieści. Jeśli komuś starczy samozaparcia, to może niemal w nieskończoność odkrywać kolejne sensy dzieła, zagłębiając się w nie coraz bardziej, aby w końcu dopisywać doń własne sądy i przemyślenia. Niekiedy dzieje się to wręcz nieświadomie, a efekt jest olśniewający – Mały książę potrafi sprawić, że pozornie przeciętny i nielubiący czytać uczeń nagle staje się prawdziwym filozofem, pełnym własnych, oryginalnych przemyśleń.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena