Do tej pory zakres obowiązków doradcy podatkowego nie obejmował porad, sporządzania opinii, czy wyjaśnień w sprawach egzekucji administracyjnej. Osoba świadcząca doradctwo podatkowe również, nie reprezentowała podmiotów przed organami administracji publicznej. Nowelizacja ustawy wprowadziła zmiany i od 7 lipca, do zajęć doradcy prawnego, należy:
- udzielanie podmiotom, na ich zlecenie bądź na ich rzecz, porad, opinii wyjaśnień z zakresu prawa podatkowego i celnego
- w imieniu podmiotów prowadzenie bądź udzielenia pomocy w prowadzeniu ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych
- w imieniu podmiotów sporządzanie zaznań i deklaracji podatkowych
- reprezentacja podmiotów przed organami postępowania administracyjnego
Zmiany nastąpiły również jeśli chodzi o kwestię zawieszenia zawodu. Do tej pory, osoba wykonująca ten zawód, mogła zawiesić jego wykonywanie na okres 5 lat. Po tym okresie, osoba taka była skreślona z listy doradców prawnych i traciła prawo do wykonywania zawodu. Nowelizacja ustawy znosi ten zapis i wprowadza nowy, mówiący o braku ograniczeń co do okresu zawieszenia wykonywania zawodu.
Osoby, które utraciły prawo do wykonywania zawodua zgłosiły się do Krajowej Rady Doradców Podatkowych w terminie 3 miesięcy od wejścia nowelizacji w życie, mogły uzyskać ponowny wpis na listę doradców podatkowych i prawo do wykonywania zawodu.
Również zapis o zakazie wykonywania innej, dodatkowej działalności gospodarczej przed doradców podatkowych został zniesiony.
Kolejna, bardzo pozytywną zmianą dla doradców jest zniesienie zakazu reklamy świadczonych usług. Od czasu wejścia w życie nowelizacji, reklama własnej działalności jest możliwa.