Czy wiecie, że futbol amerykański wcale nie powstał w Ameryce. Narodził się on na Wyspach Brytyjskich w II połowie XIXw. Mimo to nie jest i nie był on tak popularny jak w Ameryce. Wbrew nazwie nogami gra się w futbol nie wiele. Przyczyną tej nazwy jest fakt, że wywodzi się ona ze sportów piłkarskich.
Pierwszy mecz futbolowy odbył się w Nowym Brunszwiku w stanie New Jersey między uczelniami Rutgers University i Princenton University 6 listopada 1869 roku. Walter Camp nazywany ,, ojcem futbolu amerykańskiego '' w ostatnich dwóch dziesięcioleciach XIX wieku skodyfikował zasady tego sportu.
W Ameryce w 1906 roku powstała organizacja National Collegat Athletic Assosciation (NCAA) która zarządzała i modyfikowała przepisy. Jedną z przełomowych zmian było wprowadzenie podania do przodu, oraz zakazanie tworzenia ,,formacji klinu'' . Te zmiany bardzo wpłynęły na to że różnicę między futbolem i rugby, oraz na widowiskowość tej dyscypliny. Wymuszono również używanie lepszych kasków i ochraniaczy. Do roku 1912 roku futbol osiągnął dzisiejszy kształt. Wprowadzono nowe wymiary boiska, zmieniono do 6-ciu liczbę punktów otrzymywanych po przyłożeniu oraz weszła w życie zasada 4 prób. W ten sposób powstała unikalna gra charakteryzująca się niezwykła dynamiką i widowiskowością. Podobieństwo boiska (linie co pięć jardów wymalowane w poprzek murawy) do metalowego rusztu spowodowało, że futbol amerykański jest często nazywany przez osoby spoza USA ,,gridiron football''. Jednak obecność słowa iron nie jest wcale przypadkowa- jest to sport dla żelaznych ludzi.