W Polsce każdego roku odnotowuje się ponad 20 000 nowych zachorowań, a palenie tytoniu jest głównym czynnikiem ryzyka jego wystąpienia.
Zachorowania na raka płuca w czasach, kiedy papierosy nie były łatwo dostępnym towarem były stosunkowo rzadkie, jednak w dzisiejszych czasach, kiedy papierosy można zakupić praktycznie na każdym kroku, rak płuca stał się najczęściem występującym nowotworem - zarówno w Polsce, jak i na świecie.
Pomimo ostrzeżeń na paczkach papierosów oraz stosunkowo powszechnej wiedzy na temat potencjalnych zagrożeń dla zdrowia związnych z paleniem papierosów, wiele osób nadal nie chce skończyć z tym nałogiem. A wraz z rosnącą ilością wypalanych każdego dnia papierosów i wydłużającym się okresem palenia zwiększa się ryzyko zachorowania.
Niestety również osoby, które nie palą mogą być bardziej zagrożone na zachorowanie na raka płuca poprzez przebywanie w towarzystwie osób palących. Samo wdychanie dymu tytoniowego, nazywane biernym paleniem, jest szkodliwe dla zdrowia. Ryzyko w szczególności zwiększa się u niepalących małżonków osób palących (prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa się nawet o 30%).
Bardzo istotną motywacją do rzucenia palenia może być to, że szkody, wyrządzone paleniem papierosów można naprawić rzucając palenie. Nasz organizm rozpocznie wtedy proces regeneracji i naprawiania wyrządzonych szkód! Ryzyko zachorowania zarówno na raka płuca, jak i inne choroby związane z paleniem tytoniu po rzuceniu nałogu w bardzo dużym stopniu maleje - prawdopodobieństwo zachorowania może nawet zmaleć do poziomu porównywalnego z poziomem osoby nigdy nie palącej! I jest to możliwe również u osób, które paliły przez wiele lat.
Może więc warto spróbować rzucić palenie?