Wydawałoby się, że tarcze szkolne odeszły na zawsze, że pozostały one tylko w pamięci osób, które właśnie piszą pracę magisterską (i starszych).

Data dodania: 2007-05-05

Wyświetleń: 6090

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Kilkanaście lat temu całkowicie ze szkół usunięto symboliczne tarcze – monochromatyczne plakietki z gumowym nadrukiem. Niektórzy z nas chowają je na pamiątkę, ukryte głęboko w szafach i czasem, gdy robią porządki z dumą przypominają sobie czasy szkolne, kiedy z dumą nosili swoją tarczę – symbol przynależności do swojej szkoły. Jednak czy to aby na pewno koniec wieloletniej tradycji?

Od września roku 2007 w każdej szkole podstawowej, gimnazjalnej i w szkołach średnich będą obowiązywały szkolne mundurki, każda szkoła będzie miała swój własny rodzaj mundurka, własny styl i krój, który nadal im oryginalność. Dyrektorzy szkół coraz częściej decydują się na jeszcze jeden krok w przód – tarcze szkolne. Owe zapomniane emblematy z przed lat powracają w nowej formie. Dziś najczęściej zamawiane to duże kolorowe, pełne życia i ciepła haftowane naszywki. Zazwyczaj przedstawiają one symboliczny herb szkoły oraz jej nazwę lub patrona. Takie tarcze wykonywane są najczęściej na filcowym podkładzie, a jakością przerastają swoich gumowych poprzedników z lat 80tych. Haftowana tarcza to wiele korzyści dla uczniów jak i dla rodziców i osób zarządzających szkołami.

Tarcze szkolne wykonane techniką haftu komputerowego to zakup raz na całe życie, tarcze są praktycznie nie zniszczalne, dlatego posłużą ich właścicielom przez cały okres uczęszczania do danej szkoły. Taki emblemat można przyszywać wielokrotnie do kolejnych mundurków, można go przekazać młodszym lub po zakończeniu edukacji zachować na pamiątkę. Zaletą takiego „oznakowania” jest również wysoka jakość produktu i prestiż, na który zasługuje haft komputerowy. Bardzo estetyczne wykonanie produktu wywołuje w uczniach chęć noszenia na piersi tarczy identyfikującej go ze swoją szkołą, sprawia, że uczniowie stają się dumni z małej naszywki noszonej na sercu – stają się też dumni ze swojej szkoły.

Dbajmy o naszych małych Polaków, sprawmy, aby każdy z nich był w swojej szkole ważny i aby każdy z nich wiedział, że jego szkoła liczy się w „rankingu”. Postarajmy się, aby wprowadzane w tym roku mundurki były przez nich noszone z dumą (a nie ze wściekłością). Zadbajmy o wysoką jakość produktów i dekoracji – nie zapomnijmy o tarczy szkolnej, bo to jest bardzo ważny symbol o wielu indywidualnych znaczeniach.

Licencja: Creative Commons