Spożywanie alkoholu przez kobiety w ciąży niesie za sobą poważne konsekwencje dla nienarodzonego dziecka. Artykuł opisuje jeden z najgroźniejszych skutków nałogu - Zespół Alkoholowy Płodu.

Data dodania: 2011-06-04

Wyświetleń: 1966

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kategorycznie zabrania się spożywać alkoholu kobietom będącym w ciąży. Spożywany przez matkę etanol poprzez pępowinę dostaje się do ciała dziecka, może powodować rozmaite zaburzeń rozwoju płodu. W skrajnych przypadkach dochodzi do tzw. zespołu alkoholowego płodu (FAZ – ang. Fetal Alcohol Syndrome).

FAZ może obiawiać się m.in poprzez zmiany w wyglądzie, stwarzać poważne trudności z przyswajaniem wiedzy oraz problemy w kontaktach społecznych.

Zaburzenia w okresie prenatalnym powodują m.in, nieprawidłowe ukształtowanie się twarzoczaszki (spłaszczenie środkowej części twarzy), skrócone szpary powiekowe i opadające powieki, brak czerwieni wargowej,, krótka szyja, anomalie w budowie stawów i kości oraz niski wzrost.

Badania rezonansem magnetycznym wykazują zmniejszenie ilości istoty szarej w mózgu, która oprócz inteligencji, wpływa również na pamięć, zdolności poznawcze oraz funkcje motoryczne.  Szacuje się, że dzieci z FAZ mają od 7% do 18% zmniejszoną zawartość istoty szarej w mózgu w stosunku do innych badanych osób, co przekłada się na obniżenie IQ nawet do 60, gdzie 100 jest wartością średnią dla społeczeństwa.

Konsekwencje zespołu alkoholowego płodu to również drażliwość, nadpobudliwość, nieradzenie sobie z samokontrolą i organizacją. Prowadzi to często w wieku szkolnym do  konfliktów z wychowawcami oraz utrudnia dobry kontakt z rówieśnikami.

Nietrudno wytłumaczyć, że osoby dotknięte FAZ mają zaburzoną samoocenę, problemy z adaptacją w nowym środowisku oraz zwiększoną podatność na depresję. 

Człowiek, który zetknął się z alkoholizmem juz w swoim życiu płodowym, będzie miał prawdopodobnie z tego powodu problemy do końca życia spowodowany przecież przez najbliższą osobę. 

Licencja: Creative Commons