Mimo światowego kryzysu, ilość kont bankowych założonych w 2010 roku była o 20% większa niż w 2009, świadczy to o tym, że kampanie reklamowe prowadzone przez Banki w Polsce odnoszą skutek. To dobra wiadomość, bo to znaczy, że świadomość narodowa wzrasta. Zamiast trzymać pieniądze w domu, wpłacamy do banku, a oprocentowanie, nawet gdy jest minimalne pokrywa utratę wartości pieniądza w postaci inflacji, no i oczywiście nie ma ryzyka, że nas ktoś obrabuje i stracimy oszczędności życia.
Wracając do naszych kont bankowych, są banki w których konto bankowe może być całkowicie za darmo, ale pod pewnymi warunkami. Żaden Polski nie oferuje konta darmowego pod każdym względem. eKonto oferowane przez mBank jest jednym z najkorzystniejszych kont osobistych, ponieważ tam jedynie wypłaty z bankomatów w Polsce są obciążone prowizją, natomiast wszystkie pozostałe usługi są darmowe. Jest to tym bardziej korzystne konto ponieważ mBank proponuje swoim klientom program partnerski w którym, za polecenie konta znajomemu otrzymujemy aż 50 zł (Rocznie maksymalna kwota do uzyskania to 1200zł).
Korzystając z powyższego przykładu postaram się wyjaśnić jak wybierać konto, żeby za nie nie płacić, mianowicie, jeżeli wiemy, że w przyszłości będziemy korzystać z przelewów i często będziemy płacić kartą, rzadko natomiast wypłacać pieniądze z bankomatu - wybierzmy bank w którym te usługi są darmowe np. mBank. Jeśli zależy nam na bez prowizyjnych wypłatach z bankomatu i przelewach wybierzmy Deutsche Bank.
Życzę przemyślanych i udanych wyborów, zanim zdecydujemy się na konkretny rachunek powinniśmy obejrzeć najnowszy ranking i porównanie kont bankowych na portalach finansowych takich jak np. Money.pl oraz zapytać o opinie osoby, które już mają konto w danym banku.