Każdy na początku radzi sobie z tym problemem środkami ogólnie dostępnymi np.: „sprawdzone metody znajomych”, leki sprzedawane bez recepty, produkty ze sklepów internetowych.
Same zaparcia nie jest chorobą, tylko objawem, który może występować w wielu chorobach. Mogą to być choroby układu pokarmowego, endokrynologicznego lub metaboliczne. Mogą też mieć inną przyczynę, nie związaną z chorobą. Wymieńmy tu: ciążę, siedzący tryb życia, nadużywanie niektórych leków (p/ zapalnych, p/bólowych lub p/ gorączkowych). Jeśli wyeliminowałeś te przyczyny zastanów się nad właściwym odżywianiem.
To, co jemy ma bardzo istotną rolę w stymulacji przewodu pokarmowego. Postęp cywilizacji sprawił, że bardzo zmienił się sposób odżywiania. Je się dużo pokarmów oczyszczonych. Zadaniem ich pierwotnie miało być przygotowanie potraw bardziej delikatnych i łatwiej strawnych. Doszło do stopniowego zmniejszenia występowania błonnika, naturalnego stymulatora układu pokarmowego. Zapewnia on częstsze wydalanie kału, jak i zwiększa jego objętość. Powinno się systematycznie wprowadzać dietę bogatoresztkową.
Kolejną ważną rolę w systematycznym wypróżnianiu ma picie odpowiedniej ilości płynów. Ma to duże znaczenie dla właściwej konsystencji stolca i częstości jego wydalania.
Bardzo ważne jest, aby uświadomić sobie, jak ważna jest rola błonnika w pożywieniu, w połączeniu z piciem dużej ilości płynów i zwiększoną aktywnością fizyczną.