Zaparcia są kłopotliwym i uciążliwym problemem. Dziś poznasz naturalne sposoby ich leczenia.

Data dodania: 2013-07-24

Wyświetleń: 1382

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zaparcia to coraz częstszy problem ludzi w różnym wieku, spowodowany niewłaściwą dietą, stresem, szybkim tempem życia. Zaparcia występują również u kobiet w ciąży, co jest spowodowane zwiększeniem objętości macicy, brakiem ruchu, zwiększonym poziomem progesteronu. Zaparcia można jednak leczyć i w ten sposób pozbyć się dyskomfortu, jaki powodują.

Niektórzy próbują różnych środków farmaceutycznych czy przeczyszczających w leczeniu zatwardzeń. Ja uważam, że najlepsze są naturalne sposoby. Warto wypijać dużą ilość wody (dwa litry dziennie). Korzystnie na kłopoty z wypróżnianiem działa błonnik. W posiłkach, które zjadamy, nie ma wystarczającej ilości błonnika, który jest potrzebny dla odpowiedniego funkcjonowania naszego układu pokarmowego i reguluje w ten sposób proces trawienia. Wskazany jest również ruch, aby to, co zjedliśmy, łatwiej się trawiło i jelita funkcjonowały prawidłowo.

Jest wiele chorób, które mogą powodować zaparcia. Są to nowotwory, cukrzyca, mocznica, problemy endokrynologiczne, stwardnienie rozsiane, niedoczynność tarczycy, neopatia. Inne choroby powodujące zaparcia to choroby metaboliczne powiązane z hipoklemią, hiperkalcemią i porfirią. Czasem lekarstwa, które zażywamy, mogą być przyczyną  zaparć. Są to między innymi aspiryna, atropiny, narkotyki, preparaty przeciwkurczowe, środki uspokajające i psychotropowe.

Jeszcze innym powodem zaparć są choroby czynnościowe jelit. Kiedy mamy stresujące życie, może to doprowadzić do zwężenia i problemów z drożnością jelit. Zaparcia zdarzają się u kobiet i u mężczyzn, choć panie mają częściej tak zwane zaparcia nawykowe. Zaparcie nawykowe, czyli inaczej czynnościowe, nie jest spowodowane zmianami chorobowymi w organizmie. Najczęściej przydarzają się w wyniku zwolnienia ruchów perystaltycznych jelit, na przykład w czasie porodu lub w wyniku zwiększonej intensywności skurczów jelit, czyli tak zwanej spastyczności. Bardzo często ten rodzaj zatwardzenia występuje, kiedy nasze wypróżnienia wcześniej były nieregularne, wstrzymywaliśmy odruch defekacyjny z powodu krępującej nas sytuacji lub w wyniku zbyt dużego skurczu warstwy mięśniowej jelit. Czasem zaparcia może powodować ociężałość i apatia (zwłaszcza w zimie), napięcie nerwowe czy brak regularności w spożywaniu posiłków.

Zaparciom można zapobiegać, jedząc regularnie kilka posiłków dziennie (mniej a częściej). Trzeba również postarać się, aby w diecie znalazło się więcej warzyw i owoców, a mniej czerwonego mięsa, tłuszczów (zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego). Przy Twoich problemach dobre są suszone śliwki, otręby. Nie każdy je jednak lubi. Możesz więc uzupełnić swoją dietę o suplement w postaci błonnika, który korzystnie wpłynie na pracę jelit. Najlepiej, jeżeli wyznaczysz sobie stałe pory jedzenia posiłków i będziesz się ich konsekwentnie trzymać. Pamiętaj również, aby unikać stresów wywołujących nadmierną kurczliwość naszych jelit. Wiem, że nie zawsze jest na to czas, ale warto znaleźć chwilę na codzienny ruch. Jeżeli mamy ulubiony sport, starajmy się go codziennie uprawiać. Dobrym rozwiązaniem może być również spacer. To pozwoli naszym jelitom pracować lepiej.

Jeżeli masz kłopoty z wypróżnieniem, staraj się je leczyć, jednak w jak najbardziej naturalny sposób, nie wpływający źle na zdrowie Twojego organizmu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena