Zastanawiasz się czasem, dlaczego niektórzy ludzie odnoszą sukcesy, a inni pozostają w miejscu  i nigdy nie osiągają tego o czym marzą przez całe życie?

Otóż ludzie sukcesu osiągają więcej, gdyż stosują pewne sprawdzone zasady. Są one nazywane zasadami lub nawet prawami sukcesu. Na temat tych zasad napisano wiele książek, artykułów, a nawet rozpraw naukowych. Mnie najbardziej przypadła do gustu książka Jack’a Canfielda zatytułowana „Zasady Canfielda”. Jest to obszerny zbiór zasad sukcesu.

Już dziś możesz poznać jedną z tych zasad, a brzmi ona tak:

"Zobacz, czego chcesz
Zdobądź to, co zobaczyłeś."

O czym traktuje ta zasada? O wielkiej potędze wizualizacji. Być może będziesz się zastanawiać w jaki sposób wizualizacja może pomóc Ci w spełnieniu marzeń. Być może pomyślisz: „po co to wszystko?”.

Otóż, jak twierdzi Jack w swojej książce:

„Badania naukowe dowodzą, że gdy wykonujesz jakąś czynność, w twoim mózgu zachodzą te same, identyczne procesy, które by w nim zachodziły, gdybyś jedynie żywo wyobrażał sobie tę czynność”.

Spróbuję przetłumaczyć te słowa na bardziej przystępny język – Twój mózg nie widzi różnicy, pomiędzy tym co sobie wyobrażasz, a tym co przeżywasz naprawdę. Wiedza ta jest potwierdzana przez wielu ludzi głoszących i zgłębiających prawa sukcesu. Wielu z nich podkreśla olbrzymią moc sprawczą wizualizacji.

Jakiś czas temu czytałem o pewnym żołnierzu, który walczył w Wietnamie. Tam trafił do niewoli i kilka kolejnych lat spędził w ciasnej celi. Przez cały ten czas, żeby zachować zdolność jasnego myślenia i nie zwariować, stosował sztukę wizualizacji. Każdego dnia, po kilka godzin wizualizował to co najbardziej kochał robić, zanim wstąpił do wojska. Wizualizował grę w golfa. Wyobrażał sobie siebie, jak zdobywa kolejne dołki. W końcu w myślach dopracował styl, i doprowadził technikę uderzeń do perfekcji. Trafiał do kolejnych dołków wykonując zadziwiająco małą ilość uderzeń.

W końcu został uwolniony i wrócił do domu. Kiedy znalazł się na polu golfowym, miał uczucie jakby znał je na wylot. Oddawał kolejne zaskakująco dobre uderzenia, zdobywając kolejne dołki. W bardzo krótkim czasie został wielkim mistrzem.

Tak właśnie działa moc wizualizacji. Pomimo, że w celi, w której przebywał przez te lata było tak mało miejsca, że nie był w stanie stanąć wyprostowanym, mimo, że nie mógł ćwiczyć gry w sensie fizycznym, stał się mistrzem. Stało się tak dzięki potędze wizualizacji.

Jeśli masz w życiu jakieś cele, jeśli pragniesz coś, to już dzisiaj zacznij wyobrażać sobie siebie, w chwili gdy osiągasz to o czym marzysz.

Jeśli twoim celem jest zbudowanie domu, już teraz wyobraź sobie jego wygląd w chwili gdy zakończysz budowę. Wyobraź sobie siebie, jak stoisz na jego ganku i otwierasz pachnące nowością drzwi. Wyobraź sobie jego wnętrza -  kolor ścian, meble, wyposażenie. Zobacz błysk drewnianych podług (o ile takie podłogi są twoim marzeniem). Poczuj ogarniające Cię zapachy – poczuj świeżą farbę, czy dym z płonącego w salonie kominka. Spróbuj przywołać emocje, które będą Ci towarzyszyły. Poczuj wielką radość i poczucie osiągnięcia celu.

Wyobrażaj to sobie każdego dnia. W ten sposób sprawisz, że każda taka wizualizacja będzie przybliżała Cię do realizacji Twojego celu.

Czasem pomocne w wizualizacjach jest zastosowanie fotografii. Znajdź w Internecie zdjęcie domu Twoich marzeń, a następnie w programie graficznym doklej do tego zdjęcia swoje zdjęcie, tak, żeby wyglądało jakbyś stał na ganku lub na podjeździe. Następnie wydrukuj sobie to zdjęcie i oglądaj je każdego dnia. Oglądając je wyobrażaj sobie siebie – jak będziesz się czuł, itd. Zrób tak jak ja i umieścić to zdjęcie na pulpicie swojego komputera w ten sposób będziesz mógł je oglądać każdego dnia.

Życzę Ci wielu sukcesów w dążeniu do wytyczonych celów.

 

Pozdrawiam

Sławomir Żbikowski

 

Licencja: Creative Commons