Przede wszystkim świetną zabawą i sposobem na nudę. Rower kreuje dziś także image osoby wysportowanej, zdrowej i niezależnej, co odmładza lepiej niż lifting.

Data dodania: 2011-05-09

Wyświetleń: 2342

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 6

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

6 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jazda na rowerze to jedna z tych form ruchu, które świetnie wpływają na cały organizm. W czasie jazdy wzmacniamy mięśnie, poprawiamy funkcjonowanie układu oddechowego i układu krążenia. Obniża się tętno spoczynkowe serca. Naciskając na pedały, wysmuklamy łydki i uda. Wzmacniają się biodra, mięśnie grzbietu, rąk i brzucha. Szczególnie zalecana jest osobom cierpiącym z powodu żylaków. Co więcej, pedałując możemy zrzucić zbędne kilogramy oraz pozbyć się „skórki pomarańczowej”. Jeżdżąc w normalnym tempie, gdy możemy swobodnie oddychać w ciągu godziny tracimy ok. 300 - 400 kcal.

Po ok. 20 – 30 min. rozgrzewki przechodzimy w fazę gdy nasz organizm wykorzystuje rezerwy tłuszczowe do uzyskania energii.

Rekreacyjna jazda na rowerze to także czysta chęć poznawania nowych miejsc, kontaktu z naturą, pokonywania własnych słabości i to z korzyścią nie tylko dla zdrowia, ale i środowiska. Rower jest przecież najekologiczniejszym środkiem transportu, nie zanieczyszcza powietrza metalami ciężkimi, tlenkami azotu i siarki, czy szkodliwymi węglowodorami, a równie dobrze jak samochód może służyć do pokonywania wystarczająco dużych odległości.

Jazda na rowerze pozwala nam utrzymać nie tylko dobrą kondycję fizyczną, ale i psychiczną. Organizm wydziela endorfiny, tzw. hormony szczęścia, powodujące uczucie błogości i radości, usuwając przy tym hormony stresu. Poczucie wolności, ucieczka od codzienności, zdobywanie nowych doświadczeń to wszystko dają nam dwa kółka i odrobina chęci do działania. Jeżdżąc nim do pracy dajesz lepszy przykład do naśladowania niż niejedna kampania promocyjna!

Dla naszego bezpieczeństwa podczas jazdy rower powinien być dobrze oznakowany, dlatego warto pamiętać o zainstalowaniu odblaskowych oznaczeń. Dodatkowe bezpieczeństwo rowerzyście zapewni ubranie w wyraźnych kolorach, dzięki niemu będzie widoczny z daleka. Do zwiększenia bezpieczeństwa na pewno zalicza się także noszenie kasku, choć nie powinno to „uśpić” naszej koncentracji.

Po wycieczce należy zabezpieczyć rower aby nam długo służył. Istnieje prosty sposób, aby efektywnie zagospodarować nawet niewielką przestrzeń. Jak tego dokonać? Najlepiej rower powiesić na ścianę, a dokładnie na specjalnie do tego zaprojektowanym systemie składającym się z panela naściennego wraz z praktycznym uchwytem do zawieszania roweru.

W ten sposób długo będziemy cieszyli się nie tylko wyśmienitym zdrowiem, ale i sprawnym nie poobijanym rowerem.

Licencja: Creative Commons
6 Ocena