Powyższy przepis otwiera użytkownikom domów jednorodzinnych ominięcie czasochłonnego procesu uzyskiwania zezwoleń a budowanie budynków gospodarczych czy garaży.
Garaż może pełnić różne funkcje nie koniecznie związane z przechowywaniem naszych aut. Coraz częściej spełnia również dodatkową rolę jako pomieszczenie gospodarcze, w którym przechowywać możemy narzędzia ogrodnicze, kosiarki. Często doskonale pełni funkcje przechowalni opału - paliwa do kotła czy kominka a nawet czasami kotłowni.
Na rynku dostępne są dwa rodzaje garaży: metalowe (blaszane) i drewniane. Zarówno jedne jak i drugie mają swoje zalety i wady. W przypadku garaży metalowych znanych również pod nazwą blaszaki, mogą nimi być:
- cena
- duża dostępność
- waga produktu
- transport (późniejsze przemieszczanie garażu jest względnie łatwe)
- montaż
W przypadku garaży prefabrykowanych drewnianych zaletami są:
- ładny design umożliwiający dostosowanie wyglądu do elewacji budynku, możemy bowiem impregnować garaż na ulubione kolory
- łatwość konserwacji budowli, po latach drewno się dużo szybciej impregnuje niż ściany metalowe garażu
- trwałość wyglądu: metalowe garaże po utlenieniu się stalowych ścian zmieniają kolor, drewniane nie
- większe tłumienie hałasu i nieprzedostawanie się zapachów na zewnątrz
- drewno jest lepszym izolatorem od blachy, akumuluje nadmiar wysokiej temperatury (pozwala to na przebywanie wewnątrz nawet w upalne lato)
Wg obiegowych opinii garaż drewniany buduje się znacznie dłużej od metalowych, Nie jest to prawda o czym mogą powiedzieć zarówno budowlańcy jak i zamawiający tego typu konstrukcje. Drewniany garaż dostarczany jest w budowie modułowej i jego montaż zajmuje ok 6-8 godzin. Pokrycie dachu może być wg różnych kolorów i typów blachodachówek dostępnych na rynku. Dostępne są różne kolory ścian drewnianych a zastosowanie wysokiej jakości impregnatów Tikkurila nakładanych ciśnieniowo daje gwarancje wieloletniej eksploatacji.
Garaże drewniane posiadają solidną metalową konstrukcje nośną co umożliwia łatwą i tanią przeróbkę garażu w domek letniskowy. Wystarczy tylko zamontować okna oraz wewnętrzne ściany oraz podłogi.