Dziś, w dobie portali społecznościowych, komunikatorów i dostosowywania stron www do swoich potrzeb nikt nie zastanawia się, jak to było wcześniej, przed pojawieniem się Web 2.0, czyli Internetu drugiej generacji.

Data dodania: 2011-05-06

Wyświetleń: 1769

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że dziś już niemal wszystko można dopasować tak, aby było funkcjonalnie. Na czym polega fenomen Web 2.0 w stosunku do Webu 1.0 oraz co będzie jego następcą?

Web 1.0 charakteryzował się statycznością. Pojawił się, w momencie wprowadzenia World Wide Webu i był znany do końca XX wieku. Użytkownik nie miał właściwie możliwości żadnej możliwości współtworzenia, skazany był na bierne współuczestnictwo, najczęściej czytanie i oglądanie. Wszystko zmieniło się, gdy wprowadzono nowe techniki internetowe, które skoncentrowane były na użytkownika. Wśród niektórych cech, które wyróżniają Web 2.0 w porównaniu do jego pierwszej wersji, są tworzenie nowych treści przez użytkowników, a nie jedynie przez redaktorów serwisów, doskonalenie darmowego oprogramowania i jego częsta aktualizacja, swoboda użytkownika, intuicyjność.

Wśród narzędzi Web 2.0 możemy wyróżnić blogi, czyli pamiętniki internetowe, które może stworzyć każdy za pomocą kilku prostych kroków. Cechą charakterystyczną blogów jest fakt iż wpisy są uszeregowane chronologicznie, a inni użytkownicy mają możliwość ich komentowania. Dziś blogują już wszyscy, nie tylko ludzie młodzi, ale często pojawiają się też blogi związane z zainteresowaniami ludzi starszych.

Kolejnym przydatnym narzędziem Web 2.0 są serwisy społecznościowe. Kiedyś ludzie, których pasją było ogrodnictwo mogli jedynie czytać informacje związane z pielęgnacją, czy odpowiednim doborem roślin, dziś nikogo nie dziwi już portal ogrodniczy, który tworzy społeczność ludzi zainteresowanych tą tematyką. Mogą oni nie tylko wymieniać doświadczenia, ale również podsuwać nowe rozwiązania, czy rozwiązywać problemy. Warto zauważyć, że dziś portale i serwisy społecznościowe skupiają ludzi o różnych pasjach. Oprócz tych stricte tematycznych, możemy znaleźć ogólne, przykładem może być tutaj Facebook, czy polska nasza-klasa.

Obok portali społecznościowych i blogów użytkownik może zaistnieć również na forum dyskusyjnym, czyli miejscu, które służy komunikacji, gdzie można wymienić poglądy, czy zwyczajnie wdać się w dyskusję.

Obok tych narzędzi przydatne i wykorzystywane okazuje się też oprogramowanie Wiki, na którym oparta jest Wikipedia, czy też komunikatory, czyli programy umożliwiające komunikowanie się w czasie rzeczywistym. Web 2.0 święci triumfy, ale już od dawna zapowiada się jego kres na rzecz Web 3.0, czyli semantycznego webu, który będzie dostarczał spersonalizowaną informację do użytkownika. Umożliwi to między innymi wykorzystanie sztucznej inteligencji, którą aplikacje będą wykorzystywały do przeszukiwania stron w celu odnalezienia danych, których użytkownik akurat oczekuje.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena