Słowo wirtualizacja słyszy się coraz częściej w informatycznym żargonie. Być może już je słyszałeś i zadawałeś sobie pytanie co to jest, z czym to się je. Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Data dodania: 2011-05-07

Wyświetleń: 3279

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W cyklu wcześniejszych artykułów opisałem role, jakie może pełnić serwer w firmie:
- Serwer plików
- Serwer bazodanowy
- Serwer www
- Serwer pocztowy
- Serwer terminalowy

Problem  polega na tym, że pewnych ról nie należy łączyć w jednym serwerze fizycznym.
Dostępne na rynku konfiguracje są za silne dla realizacji wielu funkcji – serwery się „nudzą”: obciążenie procesora wynosi np. 1%, zajętość dysku kilka %. Poza tym zakup kilku serwerów to oprócz kosztu zakupu również wyższe koszty utrzymania koszty energii oraz koszty chłodzenia serwerowni, w której powinny stać.

Jest na to sposób :-) Nazywa się wirtualizacja.

Wirtualizacja polega na tym, że na jednym serwerze fizycznym pracuje kilka serwerów wirtualnych.

Serwerowi wirtualnemu przypisuje się pulę pamięci, miejsca na dyskach oraz mocy procesora => dokładnie tyle, ile potrzeba. Parametry te można potem zmieniać zależnie od potrzeb. Trudno wyobrazić sobie lepsze wykorzystanie inwestycji w sprzęt!

Z zewnątrz nie sposób odróżnić czy mamy do czynienia z serwerem fizycznym czy wirtualnym – serwery mają swoje adresy IP.

Co to oznacza?

- Lepsze wykorzystanie sprzętu => Mniej serwerów => Mniejsza moc pobierana przez serwery => mniejsze rachunki za energię  pobieraną przez serwery

- Mniejsza moc pobierana przez serwery => Mniejsza moc UPS’ów potrzebna do ich zasilania => kolejne oszczędności (tańsze urządzenia) lub dłuższy czas podtrzymania na obecnym sprzęcie

- Mniejsza moc pobierana przez serwer  => Mniej ciepła, które trzeba odebrać  => Mniejsza moc klimatyzacji => mniejsze rachunki za energię  pobieraną przez klimatyzację

Oszczędności te są przeliczalne na złotówki już od pierwszego dnia eksploatacji

O wirtualizacji warto pomyśleć zarówno wtedy, gdy kupujesz pierwszy serwer jak i po to, żeby jednym nowym serwerem zastąpić kilka starych maszyn, które „proszą” się już o wymianę.

Serwery wirtualne mogą mieć różne, praktycznie dowolne, systemy operacyjne.

Dostępnych jest wiele różnych rozwiązań wirtualizacyjnych – dzięki temu każdy może znaleźć optymalne dla siebie rozwiązanie – od darmowych o ograniczonych możliwościach po kosztowne systemy dające o wiele więcej możliwości niż samodzielne dotychczasowe serwery.

O pomoc w doborze warto zapytać eksperta.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena