Opłata za drugi kierunek studiów oraz autonomia uczelni w tworzeniu programów kształcenia - takie zmiany czekają na studentów od przyszłego roku akademickiego.

Data dodania: 2011-04-20

Wyświetleń: 2057

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bezpłatne źródło wiedzy

Opłata za drugi kierunek studiów oraz autonomia uczelni w tworzeniu programów kształcenia - takie zmiany czekają na studentów od przyszłego roku akademickiego.

Posiadanie tytułu magistra nie wywiera obecnie tak dużego wrażenia na pracodawcach. Największe znaczenie mają praktyczne umiejętności. Wobec tego studenci prześcigają się
w pomysłach na to, czym wzbogacić swoje CV, aby być atrakcyjniejszym od konkurentów
na rynku pracy. Najbardziej aktywni żacy studiują nawet na trzech kierunkach jednocześnie, uczęszczają na dodatkowe zajęcia z języków obcych, czy należą do organizacji studenckich.

Atrakcyjna alternatywa

Odważniejsi i bardziej ambitni studenci stawiają na studia za granicą.
Nie potrzeba długich kalkulacji, by dojść do wniosku, że wyjazd z kraju w celach edukacyjnych jest racjonalnym rozwiązaniem. Obiecująco przedstawia się perspektywa zmiany otoczenia i nauki obcego języka w naturalnym środowisku. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że zarówno za pierwszy, jak i drugi kierunek uczelnie zagraniczne niejednokrotnie nie będą pobierać opłat.

Polskie realia

Marta: Po skończeniu studiów w moim rodzinnym mieście, Łodzi, planuję wyjechać
do Wrocławia, chcę skończyć drugi kierunek właśnie tam.
Podobny scenariusz na życie dotyczy niejednej osoby. Koszty studiowania i życia we Wrocławiu wraz z opłatami za drugi kierunek to pokaźna suma, a szansa na samodzielne jej pokrycie z tego,
co zarobimy, pracując poza godzinami zajęć na uczelni, nikła.

Możliwości w Danii

„Student powinien pokryć koszty zakwaterowania, wyżywienia oraz dojazdów - to w przeliczeniu koszt około 1 500 – 2 000 złotych miesięcznie”. Na stronie internetowej Programu eduABROAD, biura oferującego bezpłatną pomoc w aplikacji na studia za granicą, można dowiedzieć się o ulgach dla żaków, którzy myślą o nauce za granicą. Studia w Danii dla obywateli Polski i innych krajów Unii Europejskiej są bezpłatne.

Prosty wniosek

Studia za granicą oferują wachlarz możliwości nie do odrzucenia: wymarzone kierunki, nowe kontakty w ramach innych kultur, a także perspektywa znalezienia dobrej pracy. Dodatkowym walorem są dobrze wyposażone uczelnie wyższe i wykładowcy z praktycznym doświadczeniem. Oto alternatywa dla płatnego drugiego kierunku studiów w Polsce.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena