Jak zostać szczęśliwym stypendystą?Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wznieść się ponad tłum, dostać wymarzone stypendium i wyjechać na studia za granicę.

Data dodania: 2011-12-20

Wyświetleń: 2110

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

1. Praca a stypendium

Ciężka praca przynosi często wysokie korzyści, aczkolwiek łatwo nie jest. Aplikacja o stypendium zmieni Twoje życie raz na zawsze. Nie oczekuj jednak, że ktoś zrobi wszystko za Ciebie.

Włóż trochę wysiłku w szukanie i sam proces aplikacji. Wielu z Was, zamiast szukać, spędza wiele godzin rozmawiając z przyjaciółmi lub pracodawcą. Wystarczy poświęcić 20 godzin, aby znaleźć różne opcje stypendium, wypełnić aplikacje i wysłać. Warto powalczyć o stypendia zagraniczne.

Jeżeli nadal nie dostałeś stypendium, trzeba pomyśleć o innym sposobie aplikacji tj. zmiana sposobu wyszukiwania, wypełniania aplikacji. Jeżeli nie uda Ci się w tym roku,  nie martw się, masz większe szanse powodzenia w podobnych przedsięwzięciach w przyszłości.

2. Znajdź kilka opcji uzyskania stypendiów

Wyszukaj kilka opcji stypendiów i i złóż tyle aplikacji, ile to możliwe. Ubieganie się o wiele stypendiów zwiększa Twoje szanse na uzyskanie co najmniej jednego lub więcej. Aplikuj na wszystkie te, na które się kwalifikujesz, nawet jeśli uważasz, że nie otrzymasz pozytywnej odpowiedzi. Nigdy nic nie wiadomo. Nie można przecież wygrać na loterii bez wykupienia biletu!

Jeśli się nie kwalifikujesz, nie aplikuj. Złożenie takiego wniosku jest stratą czasu. To również oznacza, że ​​masz zaległą „pracę domową” i nie spełniasz wymagań rekrutacyjnych.


3. Wykaż się lepszą organizacją, śledź terminy

Naucz się bycia zorganizowanym, śledź zadania, terminy i aplikacje. Miej przy sobie CV, opis akademicki i inne możliwe dokumenty, które mogą być wymagane. To pomoże Ci wyrobić się ze wszystkim w terminie i uniknąć pośpiechu, zwłaszcza, że  wyniki otrzymanych stypendiów są ogłaszane czasami przed ostatecznym terminem, dając Ci tydzień lub miesiąc do zgłoszenia. Ponadto, warto być w kontakcie z referentami, którzy są gotowi wysłać referencje w krótkim czasie.

Opracuj listę kontrolną, zawierającą niezbędne, kluczowe elementy dla aplikacji, takie jak: terminy, zapisy, wyniki testów i listy polecające.


4. Czytaj i postępuj zgodnie z instrukcją – w pełni tego słowa znaczeniu

W szkole zawsze mówiono, żeby czytać dwa razy pytania z arkuszu egzaminacyjnego. To sprawdza się również w dzisiejszych czasach. Przeczytaj ogłoszenie stypendialne kilka razy. Zrozumienie tego, co jest wymagane, jest kluczem do spełnienia wymagań i osiągnięcia sukcesu.

Komisja stypendialna może odrzucić Twoje dokumenty od razu, jeżeli złożysz wniosek nie czytając uprzednio ogłoszenia i wymagań, jakie przyszły stypendysta musi spełnić. Jeśli uważnie zapoznasz się z wymaganiami i jeżeli spełniasz wszystkie kryteria, Twoja aplikacja będzie "błyszczeć" i z pewnością pójdzie prosto na szczyt stosu aplikacji, a co za tym idzie,  możesz liczyć na szybsze otrzymanie odpowiedzi.

Większość stypendiów wymaga transkrypcji. Inne wymagają napisania eseju lub przedstawienia listu polecającego. Wyślij to, co jest wymagane. Niespełnienie jednego z  wymagań może kosztować Cię stypendium.

5. Planuj, pisz, edytuj i modyfikuj swoje eseje

Niektóre komisje stypendialne proszą o esej. Musisz być w stanie pisać na wiele tematów. Może to być dla niektórych z Was bardzo ekscytujące, ale z pewnością nie dla wszystkich. Naucz się pisać w sposób przemyślany. Pamiętaj, aby zaprezentować siebie jako idealny, przyszły stypendysta.

W pisanym wypracowaniu stwórz przekonujący portret samego siebie, przedstaw swoje umiejętności i zalety i że to właśnie Ty zasługujesz na wsparcie ze strony Komisji Stypendialnej. Polepsz swój esej podając konkretne przykłady, które ilustrują istotne sprawy i unikaj bezpodstawnych oświadczeń.

Komisja stypendialna finansuje nagrodę kandydatom w postaci: stypendiów zagranicznych, którzy wyróżniają się z tłumu i mają zdolność do przekazywania swoich pomysłów i umiejętności. Pokaż swoje mocne strony i wyróżnij się od innych kandydatów z podobnymi kwalifikacjami.

Nie wysyłaj tego samego CV i eseju do różnych komisji stypendialnych. Zmodyfikuj je odpowiednio.

6. Korekta tekstu

Zawsze koryguj swoje aplikacje, listy i eseje. Upewnij się, że wniosek o stypendium jest doskonały. Nikt z nas nie jest bezbłędny, dlatego warto  sprawdzić następujące punkty:

    * Pisownia
    * Gramatyka
    * Struktura zdania
    * Formalność
    * Esej
    * Kontakt
    * Oczywiste błędy, które mogą zaszkodzić stypendium
    * Sprawdź tekst kilka razy i zrób ostateczną korektę. Czasami trudno jest zauważyć   własne błędy. Poproś kogoś o pomoc.

7. Bądź aktywny

Pomoc społeczna i wolontariat, zawsze mają większe szanse na otrzymanie stypendium. Weź udział w działalności pozaszkolnej lub pracy społecznej, napisz o tym w swojej aplikacji lub w eseju.

8. Pomyśl poważnie o nauce

Jeśli jeszcze się uczysz, postaraj się o dobre stopnie. Dobre wyniki pozwalają na otrzymanie większej liczby stypendiów i zwiększają Twoje szanse na otrzymanie dotacji.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena