Wiek dojrzewania to okres burzliwych zmian nie tylko pod względem wyglądu, ale przede wszystkim w kwestii zachowania dziecka. Wbrew pozorom nie jest to okres jedynie trudny dla rodziców młodego człowieka,

Data dodania: 2011-04-18

Wyświetleń: 1437

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

również on sam odnosi większe i mniejsze sukcesy i porażki, przeżywa pierwsze miłości, ale też próbuje alkoholu, papierosów, a czasem nawet narkotyków. Mówi się, że nie ma metody, żeby temu zapobiec i wszystko zależy od dziecka i jego woli, ale nie jest to do końca prawda.

Rodzice muszą umieć rozmawiać ze swoim dzieckiem od momentu, kiedy powie ono pierwsze słowo. Mają za zadanie tłumaczyć otaczającą rzeczywistość, opisywać sytuacje, przestrzegać przed niebezpieczeństwami. Dzięki temu możliwe jest przystosowanie go do otaczającego świata, który jeszcze nie raz go zaskoczy. W okresie dorastania nastolatki często mają tajemnice przed swoimi rodzicami, o których nie mogą się dowiedzieć, a przecież można inaczej. Niezwykle ważny jest kontakt z dzieckiem – prowadzenie z nim rozmów na każdy nurtujący go temat, ale też słuchanie o jego problemach, wątpliwościach, czy obawach. Jeśli zawsze mieliśmy dobry kontakt z naszą pociechą, to często może nam mówić o sprawach, które są dość delikatne – słuchanie jest w tej sytuacji niezbędne, ale bardziej ważne jest nie krytykowanie jego decyzji, czy prawienie morałów. Dzięki takim relacjom istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że nasze dziecko zwróci się do nas z każdym problemem, nieważne w jakim będzie wieku.

Kolejną kwestią, której boją się rodzice jest pozwolenie na imprezowanie, czy nawet spożywanie alkoholu przez jeszcze niepełnoletnie dziecko. Jedni zupełnie przymykają oko i pozwalają swoim pociechom na wszystko, inny kategorycznie zabraniają wieczornych wyjść, a nawet jeśli uda się ich ubłagać, to po powrocie do domu dziecko jest szczegółowo kontrolowane. W obu przypadkach nie będzie mowy o zaufaniu. Należy pamiętać, że w wieku nastolatka również chętnie wychodziliśmy na dyskoteki, czy domówki, zwłaszcza, jeśli do upragnionych osiemnastu lat zostało niewiele. Nie ma sensu też zabraniać nastolatkowi alkoholu, pod warunkiem, że zawarta zostanie umowa, że może on wypić jedno piwo przez cały wieczór, a wódka jest zakazana. Teoretycznie nie mamy gwarancji, że nastolatek nie wypije więcej, ale w praktyce będzie się czuł traktowany jak dorosły i rzadko kiedy sięgnie po kolejny kufel z prostego powodu – przecież obiecał, że nie wypije więcej, pod warunkiem, że będzie mógł pójść na imprezę. Tego typu postępowaniem buduje się trwałe relacje, a rodzice, którzy dobrze dogadują się ze swoimi dorastającymi dziećmi nie mają potem problemów z pijanymi do nieprzytomności osiemnastolatkami, którzy przecież są już pełnoletni i mogą używać do woli.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena