Odkrycia polskich naukowców są rzeczywiście wybitne, odejmujemy im powagi, a tu okazuje się że wiele dodaliśmy do osiągnięć historii prehistorycznej. Zobaczmy co jesteśmy warci  w tym zakresie?

Data dodania: 2011-04-18

Wyświetleń: 1474

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 

 

 

I NA ZIEMI POLSKIEJ POJAWIŁ SIĘ CZŁOWIEK

 

 

Za prehistorię uważa się okres od momentu pojawienia się pierwszego człowieka do momentu powstania pisma. Na terenie Afryki datuje się na czas około 5 milionów lat temu, w Europie milion lat temu, a w Polsce rozpoczął się on pół miliona lat temu.

 

Najwcześniej z epoki kamienia odkryto pierwsze ślady człowieka wytwarzającego narzędzia, w paleolicie pojawił się i na naszych ziemiach neandertalczyk, następnie i człowiek współczesny. W paleolicie, ślady które odkryto znajdowały się na Dolnym Śląsku koło Trzebnicy i w Rusku koło Strzegomia. W środkowej Europie znaleziono wówczas pierwsze ślady również na Ukrainie zakarpackiej.

 

Następnie wkroczyło osadnictwo, pojawiły się pierwsze formacje gospodarcze i społeczne, na ten czas przypadają początki rolnictwa i wyroby miedziane. Pierwsze narzędzia miedziane odkryto ok. 500 tys. lat temu w Trzebnicy. Odkryto tu wówczas także kości ssaków kopytnych i ości rybne, które świadczą jednoznacznie o mięsożerności naszego gatunku.

 

W epoce brązu i żelaza ustabilizowało się słowiańskie osadnictwo. Towarzyszyło temu zaprowadzenie rolnictwa i hodowla zwierzęca. Do jednej z najstarszych należy kultura łużycka. Charakterystyczne jest pojawienie się w tym okresie pierwszych osad obronnych.

 

Na początku IV wieku p.n.e. na ziemiach polskich pojawili się Celtowie na Dolnym Śląsku. Ze sztuką celtycką wiążą się kamienne figury odkryte w okolicy góry Ślęży.

W Kryspinowie pod Krakowem odkryto złotą monetę miseczkowatego kształtu tzw. stater muszlowy, a to odkrycie oraz kilka innych znalezisk świadczą o istnieniu lokalnego mennictwa w obrębie grupy tynieckiej.

Licencja: Creative Commons