I NA ZIEMI POLSKIEJ POJAWIŁ SIĘ CZŁOWIEK
Za prehistorię uważa się okres od momentu pojawienia się pierwszego człowieka do momentu powstania pisma. Na terenie Afryki datuje się na czas około 5 milionów lat temu, w Europie milion lat temu, a w Polsce rozpoczął się on pół miliona lat temu.
Najwcześniej z epoki kamienia odkryto pierwsze ślady człowieka wytwarzającego narzędzia, w paleolicie pojawił się i na naszych ziemiach neandertalczyk, następnie i człowiek współczesny. W paleolicie, ślady które odkryto znajdowały się na Dolnym Śląsku koło Trzebnicy i w Rusku koło Strzegomia. W środkowej Europie znaleziono wówczas pierwsze ślady również na Ukrainie zakarpackiej.
Następnie wkroczyło osadnictwo, pojawiły się pierwsze formacje gospodarcze i społeczne, na ten czas przypadają początki rolnictwa i wyroby miedziane. Pierwsze narzędzia miedziane odkryto ok. 500 tys. lat temu w Trzebnicy. Odkryto tu wówczas także kości ssaków kopytnych i ości rybne, które świadczą jednoznacznie o mięsożerności naszego gatunku.
W epoce brązu i żelaza ustabilizowało się słowiańskie osadnictwo. Towarzyszyło temu zaprowadzenie rolnictwa i hodowla zwierzęca. Do jednej z najstarszych należy kultura łużycka. Charakterystyczne jest pojawienie się w tym okresie pierwszych osad obronnych.
Na początku IV wieku p.n.e. na ziemiach polskich pojawili się Celtowie na Dolnym Śląsku. Ze sztuką celtycką wiążą się kamienne figury odkryte w okolicy góry Ślęży.
W Kryspinowie pod Krakowem odkryto złotą monetę miseczkowatego kształtu tzw. stater muszlowy, a to odkrycie oraz kilka innych znalezisk świadczą o istnieniu lokalnego mennictwa w obrębie grupy tynieckiej.