Jak błędne i głupie są stereotypy mówiące o tym, że mężczyźni myśląc o kobietach koncentrują swoją uwagę wyłącznie na seksie, ich wyglądzie i fizycznej atrakcyjności. To prawda, faceci kochają oczami, ale to bardzo spłaszcza i wykoślawia prawdziwe potrzeby mężczyzn. Wcale bowiem nierzadko kochają także uszami… Gdy więc zdobywca nasyci się miłością, erotycznymi przyjemnościami i uciechami, zacznie się poważnie zastanawiać nad tym, o czym jak mam z nią rozmawiać? Czy spędzenie z nią reszty życia w łóżku to naprawdę jedyna alternatywa?
A ile to niesamowitych i pasjonujących związków, romansów i uczuć narodziło się nie z seksualnych namiętności, ale ze względu na bliskość przekonań, poglądów, wspólne zainteresowania? Kobiety powinny wreszcie zrozumieć, że gdy mężczyzna jest zafascynowany rozmową, dyskusją, dialogiem z kobietą, że gdy rozmawiają o polityce, kulturze, mediach, filmie, technologii, sporcie, to znaczy, że mężczyzna jest zafascynowany właśnie tą kobietą.
Ile razy się zastanawiałyście patrząc na atrakcyjnego, przystojnego faceta z grubą, brzydką i źle ubraną dziewczyną u jego boku intensywnie myśląc, co on w niej widzi? Czy jest ślepy? Nie. Najprawdopodobniej mają ze sobą świetny kontakt umysłowy, doskonale się im rozmawia, mogą się podzielić swoimi emocjami, wspierać się i gadać o wszystkim. A to właśnie domena żywiołu powietrza…
Błyskotliwa, inteligentna, dowcipna, z poczuciem humoru, z dystansem do siebie i świata, z własnym zdaniem, lekkością w mówieniu i dyskutowaniu. Mój Boże, to przecież kobieta, którą można zabrać zarówno na piłkarski mecz, filozoficzne seminarium naukowe, polityczny wiec, jak też filmową premierę! Ale też gadatliwa, nerwowa, nadpobudliwa emocjonalnie, kłótliwa, niestabilna psychicznie, plotkująca, wścibska, zazdrosna…
Rzeczywiście, z kobietą powietrzną można przegadać całe życie, a jej aktywny umysł i otwartość na świat sprawia, że wspólne milczenie to ostatnia rzecz, która grozi relacjom partnerskim z panią, która ma Słońce, ascendent lub przewagę obsady w żywiołu powietrza. By to sprawdzić, wystarczy zbadać to w jakimkolwiek programie astrologicznym, gdzie są Twoje planety, oraz dwa najważniejsze tzw. kąty horoskopu.
Dlaczego jest tak, że czasem jak sobie z kimś szczerze, serdecznie i otwarcie porozmawiamy, mamy niezwykłe odczucie ulgi, spokoju, odprężenia, niemal rozwiązania naszego problemu? Każdy z nas zna bolesne, destrukcyjne i depresyjne działanie samotności. Jak bardzo nas czasem boli dusza i serce, gdy nie mamy z kim pogadać o naszych problemach. Ale zarazem jak cudownym doświadczeniem jest sytuacja, gdy czując, że życie nie ma sensu, nagle ktoś do nas dzwoni. Patrzymy na wyświetlacz telefonu, a tam ta wyjątkowa osoba, ta z którą można podzielić się najbardziej nawet skrytymi i wstydliwymi myślami. To właśnie magia żywiołu powietrza. Czasem używamy metafory, że „muszę wziąć głębszy oddech”, że „brakuje mi powietrza”, że „się duszę”. Bez powietrza przecież szybko umieramy…
Zdrowie kobiety powietrznej
Jej organizm nie jest szczególnie odporny na trudne warunki. Powietrze to delikatny żywioł, więc kobieta powietrzna ma stosunkowo wrażliwy organizm na fizyczny i emocjonalny stres. Typowe problemy zdrowotne kobiety powietrznej, to tendencje do infekcji i stanów zapalnych górnych i dolnych dróg oddechowych, a także alergie. Najbardziej jednak dokuczają powietrznym kobietom problemy neurologiczne i emocjonalne. Maja tendencje do nerwic, depresji, fobii i psychoz. Dopadają je żylaki, neuralgie, a stres i emocjonalne napięcie niemal ich nie opuszczają.
Kobieta powietrzna w pracy
Metafora ruchliwego, szybkiego i zmiennego powietrza doskonale opisuje kobietę powietrzną w działaniach zawodowych. Pani trygonu powietrznego lubi być na wysokich obrotach, w ciągłym ruchu, w podróży, w rozjazdach. Preferuje zawody intelektualne i jest niezwykle twórcza. Jej umysł tętni od pomysłów, planów, wizji i koncepcji. To urodzona nauczycielka, szkoleniowiec, wykładowca, analityk, handlowiec, sprzedawca w osiedlowym markecie, ale i szef działu sprzedaży w wielkim koncernie. Kobiety powietrzne posiadają wyjątkową dociekliwość w analizie informacji i danych, co doskonale wykorzystują w strategiach marketingowych, jak też w sztuce, kulturze, mediach, dziennikarstwie, psychologii i doradztwie.
Kobieta powietrzna w związku
Zmienność powietrza nie jest czymś, co by mocno spajało związek. Czasem się mówi, że kobiety powietrzne są niewierne, ale to pewien stereotyp. Kobieta powietrzna potrzebuje bowiem ciągłej stymulacji, kontaktów, nowych doznań i emocji. Nie chodzi o zdradę w klasycznym znaczeniu. To raczej potrzeba wrażeń, kontaktu, pasjonujących rozmów, oraz zwykła ciekawość. Kobieta powietrzna nie marzy o tym, by być typową żoną i matką. Woli być partnerką. Najbardziej zaś umie i potrafi być przyjaciółką, doskonałym doradcą, powiernikiem tajemnic, cudownym wsparciem na trudne chwile. Zawsze wymyka się stereotypowym rolom przypisanym przez tradycję, więc wizja nowoczesnej, lekko zbuntowanej, niezależnej, wyzwolonej kobiety bardzo jej odpowiada.
Powietrze ma jednak różne wymiary. Powietrzne Bliźnięta to z jednej strony wścibskie osiedlowe plotkary, ale też błyskotliwe dziennikarki. Targowe przekupki, jak też mistrzynie marketingu i sprzedaży. Powietrzna Waga to z jednej strony pacykująca się lalunia, z której naśmiewają się tabloidowe media, ale też gwiazda salonów, galerii, politycznych gabinetów. Epatująca tandetą gwiazdka diskopolo, ale też diva opery, teatralna, filmowa lub artystyczna kreatorka. Powietrzny Wodnik to z jednej strony zbuntowana małolata z kolorowymi fryzurami, twarzą ponabijaną piercingiem i tatuażami, z drugiej zaś strony polityczna aktywistka i medialny autorytet. Niepotrafiąca się przystosować do społeczeństwa dziwaczka, ale też wybitna pisarka, naukowiec, filozof, inżynier, obdarzona wnikliwym umysłem wizjonerka i odkrywca.
Piotr Gibaszewski