Ludzie często za "język" uznają ryk lwa lub mamrotanie szympansa.Co oznaczają właściwie te dźwięki i czy rzeczywiście świadomie używają ich do wyrażenia swych odczuć?

Data dodania: 2011-04-10

Wyświetleń: 1513

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zwierzęta porozumiewają się ze sobą w najróżniejszy sposób:

np. za pomocą zapachów lub bogatego ubarwienia. Istnieje wiele sposobów przekazywania informacji, najszybsza jest jednak komunikacja wykorzystująca dźwięk.

CO TO JEST JĘZYK

Język jest środkiem wymiany informacji. Inne sposoby komunikacji na przykład znakowanie terytorium zapachem, postawa ciała wyrażająca władzę lub podporządkowanie są instynktowne.

Język opanować można wyłącznie ucząc się go. Język musi przekazywać dużą liczbę informacji.

"MÓWIĄCE" ZWIERZĘTA

 Zwierzęta wydają niezwykle szeroką skale dźwięków, od miłego, melodyjnego śpiewu ptaków po straszliwe wycie wilków, pisk delfinów czy mruczenie zadowolonego kota. Wydaje się że te dźwięki stanowią jakiś rodzaj "języka". Niemożliwe jednak stało się przetłumaczenie tego języka.                                                                                                                                          

ZNACZENIE DŹWIĘKÓW

Chodź ludzie zawsze starali się dźwiękom wydawanym przez zwierzęta przypisywać skomplikowane znaczenia dowiedziono, że porozumiewają się one najczęściej najprostszym sposobem. W świecie ssaków w puszczach południowej Afryki żyją owadożerne zwierzęta surykatki. W razie niebezpieczeństwa mają one 2 sygnały ostrzegawcze. Jeden oznacza, że nieprzyjaciel czyha na lądzie i trzeba go gonić, inny sygnalizuje atak z powietrza, przed którym  należy się ukryć.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena