Zaginiony? Odnaleziony w nowym stylu - znany nam a jednak odmiennie - W przyziemiu pałacu królewskiego, od zachodniej strony, od 1975 roku istnieje ekspozycja „Wawel zaginiony”. Utworzono tam  rezerwat archeologiczno-architektoniczny.

Data dodania: 2011-04-14

Wyświetleń: 2186

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

ZAGINIONY WAWEL

W przyziemiu pałacu królewskiego, od zachodniej strony, od 1975 roku istnieje ekspozycja „Wawel zaginiony”. Utworzono tam wówczas rezerwat archeologiczno-architektoniczny z rotundą Najświętszej Panny Marii, przy pozostałościach gotyckiego zamku, z reliktami renesansowych kuchni królewskich, prezentacją odkryć archeologicznych tego regionu, fragmentami rzeźbiarskiej dekoracji architektonicznej, aż po okres nowożytny.

Rezerwat stanowią pomieszczenia dawnych kuchni królewskich z pozostałościami zamku gotyckiego, dodatkowo wspomniana już absyda rotundy świątyni powstałej w IX wieku. Prawdopodobnie była to kaplica rezydencji książęcej. Mamy rekonstrukcję dawnych wozowni królewskich, kuchni, a w oryginalnych murach i brukach pojawiły się zabytkowe średniowieczne gabloty prezentujące wyroby codziennego uzytku – różnorodne bogato dekorowane naczynia, narzędzia z drewna, kości i rogu, broń, biżuterię, monety, posadzki i kafle z pieców wawelskich, rzeżby romańskie, gotyckie, oraz modele romańskich i gotyckich budowli.

Wystawa istniejąca już od tak wielu lat była remontowana, przechodziła konserwację, uzupełniły ją modele budowli Wawelu i prezentacja multimedialna z obiektami z okresu wczesnoromańskiego. To miejsce ukazuje nam więc architekturę i historię sredniowiecznego Wzgórza Wawelskiego, a oprócz szczątków dawnych budowli spotkamy tu również liczne zabytki odnalezione podczas prac wykopaliskowych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena