Termowizja to dziedzina coraz częściej wykorzystywana z uwagi na coraz liczniejsze zastosowanie. Istnieje szereg dziedzin życia gdzie możemy się spotkać z termowizją. Przyjrzyjmy się zatem czym jest termowizja i dlaczego okazuje się niezbędna w pewnych czynnościach.

Data dodania: 2011-03-18

Wyświetleń: 1174

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak doskonale wiadomo każde ciało, którego temperatura przekracza zero stopni wydaje promieniowa widoczne w podczerwieni. Rodzaj owego promieniowania jest zależny od kilku czynników takich jak choćby powierzchnia czy temperatura ciała. Zatem specjalistyczna aparatura termowizyjna to swego rodzaju telewizja, która pozwala nam dojrzeć zakres promieniowania. Aby ów obraz obejrzeć należy zarejestrować poprzez specjalistyczną kamerę promieniowanie, które jest emitowane przez obiekt. W dalszym etapie tworzy się mapa temperatur. Można śmiało rzecz iż termowizja to niejako termometr, dzięki któremu możemy mierzyć temperaturę bez ingerencji w obiekty.

Termowizja używana jest w wielu miejscach, przede wszystkim sprawdza się takie elementy jak wady technologiczne budynków (docieplenie czy zawilgocenie obiektów), instalacje rurowe w obiektach i wykrywanie miejsc nieszczelnych, izolacje kotłów, kanałów i tym podobnych. Termowizja ma dodatkowo zastosowanie np. podczas pożarów, gdzie pozwala na lokalizację centrum ognia oraz w medycynie przy rozpoznawaniu stanu osoby chorej.

Najczęściej spotykamy badania termowizyjne podczas ustalania stopnia izolacyjności cieplnej budynku. Proces ten przeprowadzany jest przed dociepleniem budynku, po czym kiedy owa instalacja zostanie wykonana sprawdza się poprawność przeprowadzonej operacji i pozwala na dokonanie niezbędnych poprawek, by ciepło nie „uciekało” z pomieszczeń.

Najtrudniejszym procesem dla termowizji jest ocena stanu rur. W tym wypadku termowizja jest nieoceniona, pozwala na dokładne zbadanie stanu rur. Przydaje się szczególnie w momencie wielkich awarii, dzięki temu szybko udaje się zlokalizować źródło awarii i skuteczną naprawę.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena