Garaż to praktycznie dla każdego posiadacza samochodu miejsce przechowywania pojazdu. Umożliwia ono zabezpieczenie auta przed kradzieżą, wandalizmem czy niekorzystnymi  warunkami atmosferycznymi. Jednak garaż to połowa sukcesu, zaś jego idealne dopełnienie stanowi odpowiednio dobrana brama garażowa.

Data dodania: 2011-03-10

Wyświetleń: 1845

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Podstawowe wygody znajdziemy wszędzie

Niezależnie od typu bramy garażowej, którą będziemy chcieli zamontować w naszym domu, będziemy mogli liczyć na szereg udogodnień. Elementy takie jak automatyka czy ocieplenie to już zawsze dostępny standard.

Zarówno bramy uchylane jak i segmentowe, czyli dwie najpopularniejsze obecnie metody zamykania garaży, możemy nabyć w wersji ocieplonej oraz nieocieplonej. Nie ma się co jednak oszukiwać – obie będą wytracać część ciepła. Drugi ze zwykle pożądanych elementów – automatyczne otwieranie – również dostępne jest w obu przypadkach. Możliwe jest ponadto korzystanie z kilku typów automatyki: sterowanej z bezprzewodowego pilota, wymagającej naciśnięcia przycisku przy bramie lub pociągnięcia linki. Wszystko zależy od naszego budżetu.

Które z rozwiązań lepsze?

Jak zawsze, wybór szczegółowego rozwiązania dla naszej inwestycji zależy od jej cech szczególnych. Niemniej w zdecydowanej większości małych domków zaleca się stosowanie bram segmentowych. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka.

Pierwszym z nich jest ogrzewanie. Chociaż oba typy występują w wersjach ocieplanych, to jednak segmenty lepiej spisują się w izolowaniu nas od warunków zewnętrznych dzięki systemowi uszczelek przy każdym segmencie. Nie chodzi tu bynajmniej tylko o garaże ogrzewane – w małych domkach ważne jest, by stanowiący zwykle integralną część bryły garaż nie był wyraźnie chłodniejszy od reszty budynku.

Stosowanie segmentów jest również wygodniejsze ze względu na przestrzeń. Proces otwierania i zamykania bramy segmentowej nie wymaga praktycznie dodatkowego miejsca, podczas gdy bramy uchylne potrzebują ok. 1-2 metrów zapasu. Uniemożliwia to parkowanie blisko drzwi garażowych oraz ogranicza możliwość zagospodarowania wnętrza garażu. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena