Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest utworzenie na początek jednoosobowej działalności gospodarczej i dopiero potem ewentualne jej rozwijanie. Rzadko można już na samym początku założyć, że wieloosobowa firma odniesie gwarantowany sukces bez wielkich nakładów finansowych. Zatem jeśli jesteśmy właśnie w takiej sytuacji, gdy nasze finanse nie są pewne, nie ryzykujmy ogromnymi inwestycjami.
Jeśli chcemy zaistnieć w jakiejś branży, to przede wszystkim, musimy na początku dokładnie ją poznać. Niezbędna będzie tu analiza danych dotyczących ilości firm o podobnej tematyce, a także o zapotrzebowaniu rynku. Czasem jedna firma o danej tematyce to będzie za dużo, bo może najzwyczajniej w świecie nie być na nią zapotrzebowania, a czasem i setki sklepów to za mało. Wszystko zależy od poszczególnych branż.
Właśnie dlatego bardzo dobrze jest zrobić sobie na początek dobry biznesplan, który będzie przedstawiał potencjalne szanse i możliwości firmy, a także wszelkie konieczne wydatki. Dzięki temu ułatwiamy sami sobie pracę i możemy już na początku oszacować, jak będziemy prosperować.
Wiadomo, że każda branża rządzi się swoimi prawami i w żadnym wypadku nie można generalizować i zakładać ogromnych zysków oraz wielkich strat. Dlatego właśnie należy personalnie podejść do każdego projektu.
Jeśli to my chcemy założyć firmę, to zapewne orientujemy się w tematyce,w której będziemy się poruszać. Wiemy, jakie usługi będziemy świadczyć bądź jakie produkty sprzedawać. Wiemy też, na jakie ceny możemy sobie pozwolić bez ponoszenia strat.
Jedną z alternatyw podczas zakładania firmy jest staranie się o dofinansowanie z urzędu pracy lub z funduszy unijnych. Jest to jednak bardzo trudne, bo nikt nie rozdaje pieniędzy „na prawo i lewo”. Najczęściej więc kończy się tak, że sami musimy decydować się na kredyt. Dobrze więc jest przemyśleć wszelkie wydatki i ograniczyć je do minimum, a z resztą poczekać do momentu, gdy będą się pojawiać zyski.
Zakładając firmę trzeba też poznać wszelkie tajniki prawne oraz gruntownie zrozumieć działanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego, bo tego w polskim prawie nie ominiemy. Nie jest to więc banalnie prosta sprawa i trzeba się do niej przygotować.