Pomiaru ciśnienia można dokonać na kilka sposobów:
pomiar przy okazji pobytu w centrum handlowym, w punkcie ulicznym, na okolicznościowej imprezie, w aptece itp. - jest pomiarem obarczonym błędem ze względu na okoliczności w jakich jest wykonywany czyli w pośpiechu, w hałasie, słowem w niesprzyjających warunkach dla prawidłowego pomiaru. Potraktuj ten pomiar jako orientacyjny, który należy powtórzyć w warunkach sprzyjających.
pomiar w gabinecie lekarskim wykonany przez fachowy personel najczęściej przez pielęgniarkę, jest też obarczony błędem, gdyż wielu z nas ma tzw. reakcję na fartuch pielęgniarki; czego sam doświadczyłem, że ciśnienie wzrasta w związku z napięciem emocjonalnym określanym jako "nadciśnienie białego fartucha". Natomiast poza gabinetem pomiar jest prawidłowy. Dla pewności lekarz może zlecić 24-godzinne monitorowanie ciśnienia tętniczego (tzw. holter ciśnieniowy).
pomiar w domu wydaje się być pomiarem najbardziej obiektywnym bo wykonanym w spoczynku bez napięcia emocjonalnego. Warunkiem jest tu dysponowanie odpowiednim aparatem do pomiaru ciśnienia i przestrzeganie zasad prawidłowej techniki pomiaru oraz pomiaru stanu po odpoczynku.
Osobiście jestem zwolennikiem badania ciśnienia przy trzech wymienionych okazjach, aby mieć materiał porównawczy prawidłowego ciśnienia - dla pewności i własnego spokoju.
Zwykle nie odczuwamy żadnych dolegliwości i czujemy się dobrze. Jednak z chwilą, gdy zauważymy u siebie: przyspieszenie akcji serca, krwawienia z nosa, nadmierną potliwość, bóle głowy, zaburzenia widzenia, nudności, wymioty czy bladość skóry - niezwłocznie skontaktuj się ze swoim lekarzem.
Nie ignoruj objawów nadciśnienia, zanim podejmiesz terapię farmakologiczną warto też rzucić palenie, ograniczyć alkohol, utrzymuj prawidłową wagę ciała, ograniczyć spożywanie soli kuchennej, zwiększyć swoją aktywność fizyczną i tu polecam......