Multimetr często pozwala znaleźć usterkę w naprawianym urządzeniu lub po prostu zmierzyć napięcie czy natężenie przepływającego prądu. Dowiedz się jak mierzyć i nic nie uszkodzić.

Data dodania: 2010-10-14

Wyświetleń: 4389

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak przeżyć pomiary?

Przede wszystkim, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo. Jeśli mierzymy napięcia niebezpieczne i duże prądy, warto zachować szczególną ostrożność i używać izolowanych narzędzi, a w razie możliwości wyłączać serwisowane urządzenie gdy nie musi pracować.

Jak mierzyć napięcie?

Po pierwsze, należy ustawić odpowiedni zakres w mierniku i wpiąć przewody pomiarowe w odpowiednie wejścia urządzenia. Zwykłe, tanie multimetry posiadają możliwość pomiaru napięć stałych i zmiennych. Każde w kilku różnych zakresach. Po wybraniu zakresu można już przejść do pomiarów.

Pomiar napięcia jest prosty - wystarczy dotknąć końcówkami obu przewodów punktów w urządzeniu, a na wyświetlaczu pokaże się napięcie między tymi punktami. Może przy nim pojawić się znak minus, oznacza on, że na przewodzie COM (zwykle czarnym) panuje potencjał wyższy względem przewodu pomiarowego (czerwony).

 Pomiar napięcia

Dzięki pomiarom napięcia można szacunkowo sprawdzić stan naładowania baterii i akumulatorów. Jeśli wynik jest znacząco niższy od napięcia znamionowego, oznacza to rozładowanie źródła energii. Je śli większe - bateria lub akumulator są naładowane i powinny jeszcze długo pracować.

Jak mierzyć prąd?

Podobnie jak przy pomiarze napięcia, należy ustawić odpowiedni typ i zakres pomiaru oraz wpiąć przewody pomiarowe w odpowiednie miejsca. W razie wątpliwości pomocna może być instrukcja obsługi urządzenia - lepiej sprawdzić niż coś uszkodzić.

Aby zmierzyć prąd, należy włączyć miernik w obwód szeregowo. Może być przy tym konieczne wykręcenie przewodu ze złącza lub częściowe wylutowanie elementu z płytki. W skrajnych przypadkach nawet przecięcie przewodu lub przerwanie ścieżki.

Pomiar prądu

Pomiar prądu pobieranego przez urządzenie może być wykorzystany do obliczenia pobieranej przez nie mocy. Wystarczy tylko pomnożyć napięcie przez prąd. A gdy znamy jeszcze czas pracy i cenę energii elektrycznej, możemy dowiedzieć się ile kosztuje praca urządzenia. Jeśli interesuje Cię przesyłanie prądu na duże odległości, przeczytaj jak to wygląda w sieci energetycznej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena