Lekarz zalecił nam kupno ciśnieniomierza i codzienne, samodzielne mierzenie ciśnienia tętniczego krwi w domu? Idziemy do sklepu i stajemy przed dylematem, jaki aparat do mierzenia ciśnienia tętniczego wybrać?

Data dodania: 2011-01-31

Wyświetleń: 12665

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na rynku jest obecnie wiele urządzeń do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi i pulsu, te pierwsze to popularne ciśnieniomierze, te drugie to pulsometry. Producenci oferują szeroką gamę aparatów do mierzenia ciśnienia krwi, od ciśnieniomierzy mechanicznych, poprzez automatyczne ciśnieniomierze nadgarstkowe, aż po zaawansowane elektroniczne ciśnieniomierze naramienne. Jaki więc aparat do mierzenia ciśnienia krwi wybrać?

Taka mnogość i dostępność różnorodnych urządzeń do pomiaru ciśnienia może przyprawić wybierającego o ból głowy, dlatego przed udaniem się na zakupy warto skonsultować się z lekarzem i zasięgnąć informacji, jaki ciśnieniomierz będzie dla nas najlepszy.

Odwiedzając sklep medyczny, sklep dla Seniora lub aptekę, warto wyposażyć się we właściwą wiedzę od naszego lekarza i odpowiednią ilość gotówki.

ciśnieniomierz naramienny, soho 110Najtańsze są ciśnieniomierze zegarowe (od 50 zł do 100 zł) – mechaniczne z pompką. Te urządzenia choć cieszą się największą popularnością wśród specjalistów, lekarzy i farmaceutów ze względu na swą dokładność, mają jedną dość poważną wadę – są mianowicie trudne w obsłudze dla przeciętnego Kowalskiego. Dlatego można je spotkać głównie w przychodniach, klinikach i szpitalach, gdzie w rękach wykwalifikowanej osoby mogą dostarczyć precyzyjnych i wiarygodnych wyników pomiaru.

Średnia półka cenowa (80 zł do 200 zł) to ciśnieniomierze półautomatyczne z elektronicznym wyświetlaczem i pompką ręczną. Różnią się od zegarowych tym, iż odczyt wyników podawany jest w czytelny i zrozumiały dla użytkownika sposób na ciekłokrystalicznym wyświetlaczu. Jedynie pompowanie przebiega w sposób mechaniczny, za pomocą pompki. W średniej cenie można też coraz częściej spotkać ciśnieniomierze nadgarstkowe w pełni automatyczne.

Najdroższe (od 150 zł do 400 zł) są elektroniczne ciśnieniomierze naramienne w pełni automatyczne z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym i wbudowaną pompą elektryczną, które oprócz stosunkowo wysokiej ceny cechuje również dość  wysoka (w zależności od firmy i modelu) precyzja pomiaru.

Dokonując wyboru odpowiedniego dla nas ciśnieniomierza powinniśmy przede wszystkim znaleźć kompromis między naszym budżetem do dyspozycji a jakością wykonania, z czym wiąże się trwałość ciśnieniomierza i precyzja pomiarów. Ciśnieniomierze w pełni mechaniczne, tzw. zegarowe, wyposażone są w pompkę ręczną, mechaniczny zegar i stetoskop. Ich wysoka dokładność pomiaru zależy przede wszystkim od umiejętności posługiwania się takim urządzeniem i umiejętności odczytu (interpretacji otrzymanych wyników). Ze względu na trudność obsługi są to najmniej popularne ciśnieniomierze na rynku. Ich taniość nie idzie więc w parze z funkcjonalnością. Urządzenia tego typu są najchętniej wybierane przez lekarzy i wykwalifikowanych specjalistów.

Ciśnieniomierze ze średniej półki cenowej to kompromis pomiędzy często bardzo drogimi ciśnieniomierzami naramiennymi, a tanimi, aczkolwiek trudnymi w obsłudze ciśnieniomierzami zegarowymi (mechanicznymi). Jest to alternatywa dla naszego portfela i umiejętności. W tej półce cenowej warto zwrócić uwagę na producenta (markę) im lepsza tym lepsze działanie ciśnieniomierza. Należy również wziąć pod uwagę rodzaj ciśnieniomierza: naramienny, czy nadgarstkowy? Jeśli zależy nam na dokładności wyniku, a nie na szybkości pomiaru, lepszy będzie ciśnieniomierz naramienny, jeśli zaś nade wszystko cenimy swój czas i łatwość obsługi, lepszym wyborem będzie ciśnieniomierz nadgarstkowy. Należy jednak pamiętać, że ciśnieniomierze nadgarstkowe są często proste w użyciu, lecz wyniki pomiarów mogą odbiegać od prawdy, czego przyczyną jest miejsce pomiaru – nadgarstek, miejsce znacznie mniej czułe na pomiar niż przedramię!

Ciśnieniomierze z najwyższej półki to urządzenia w pełni automatyczne (wbudowany elektryczny kompresor), posiadające mankiet na ramię, duży wyświetlacz, pamięć na co najmniej kilkadziesiąt wyników oraz cechujące się wyjątkową precyzją pomiaru, pod warunkiem, że wybierzemy urządzenie renomowanego, znanego producenta. Tego typu urządzenia oprócz podstawowej funkcjonalności nierzadko posiadają wskaźnik arytmii, a nawet głosowe powiadomienie o wynikach pomiaru – co znacznie ułatwia samodzielne mierzenie ciśnienia osobom o słabym wzroku. Ciśnieniomierze naramienne, elektroniczne to najnowsze osiągnięcia współczesnej techniki, posiadające zazwyczaj mnóstwo mniej lub bardziej potrzebnych funkcji, jak wspomniany dziennik pomiarów, czy prezentacja wyniku pomiarów przy pomocy właściwych kolorów (czerwony – nadciśnienie). Jeśli zdecydujemy się na wydatek rzędu 200 zł lub większy to otrzymamy najlepszy z możliwych produktów do użytku domowego, dzięki któremu łatwiej będzie nam się przygotować do wizyty lekarskiej. Otrzymawszy od nas wiedzę dot. wysokości naszego ciśnienia, lekarz będzie mógł lepiej zdiagnozować nasze dolegliwości i zalecić lepszą kurację.

Pamiętajmy, że bez względu na rodzaj ciśnieniomierza, warto mierzyć ciśnienie krwi samodzielnie w domu, brak wiedzy lub strach przed nią jest zdecydowanie gorszy niż mało dokładny wynik! Należy też pamiętać, że nawet najdokładniejszy, samodzielny pomiar, nawet najdroższym urządzeniem nie zastąpi wizyty u lekarza!

Licencja: Creative Commons
2 Ocena