0 głosów

Pierwsze było słowo. Zanim postanowimy je publicznie wypowiedzieć, warto zadać sobie trud i sprawdzić, czy nie jesteśmy z nim na bakier.Poniżej kilka słów o naszej rzeczywistości.

Od jakiegoś czasu, z coraz większą intensywnością, przysłuchuję się wszelkim wypowiedziom  wśród swoich znajomych, rodziny, kolegów  i osób medialnych. Nie wynika to z poprzedniego braku  zainteresowania wypowiedziami, ale z trącającego moją trąbkę Eustachiusza  akcentu, który w pewnych środowiskach powinien być delikatnie rzecz ujmując –właściwy i poprawny oraz zgodny z prawidłami polskiego słownictwa. Profesor Jan Miodek, czy  Jerzy Bralczyk  uzasadnią, dlaczego tak, a nie inaczej należy posługiwać się słowem, a ja, jako obrońca polskiego języka w mowie i jako praktyk, od którego się wymagało czystości wypowiedzi, postanowiłem dorzucić swoje trzy grosze co niniejszym właśnie czynię.

Ponieważ to temat-rzeka, ograniczę się teraz do jednej tylko przypadłości, która zakorzeniła się w umysłach moich  współbraci, chociaż powinna odejść z epoką PRL-u.Ówczesna ekipa rządząca zaraziła całe pokolenie naszych mam i ojców (niektórzy dziadkowie i babcie stanowili bardziej odporny materiał),akcentem, który non stop był wtłaczany w uszy. Chodzi mi  o czasowniki  1-szej i 2-giej osoby liczby mnogiej czasu przeszłego typu : Zrobiliśmy, wykonaliście, dokończyliśmy, wykończyliśmy, akcentowaliśmy, zaangażowaliście, poszliście i zdechliście, a  potem przyszliście i nagadaliście i napiętnowaliście, że to zepsuliście.

Może to dla niektórych będzie nowość, tak jak to, że całe życie mówią prozą, ale akcent w tych słowach wypada na trzecią sylabę od końca, a nie na przedostatnią, co powszechną jest manierą.

Tak więc mówimy

                                  Naprawiliśmy,                                 Poszliście,                                  Napiętnowaliście                                  Zepsuliście.                                  Akcentowaliśmy                                  Dostaliście

Zostawmy więc …liście jesieni , jeżeli chcemy coś zmienić                                                                                                

Zadanie na dziś:

Wsłuchaj się w słowa towarzystwa w którym przebywasz i zwróć uwagę, czy należy ono do pokolenia PRL-u. Naprawę jednak zacznij od siebie.

Licencja: Creative Commons