Dostałeś nową ofertę pracy a może cię zwolniono i szukasz nowej pracy, nie ważne z jakiego powodu ale jeśli zmieniasz  prace musisz zorientować się w kilku ważnych kwestiach.

Data dodania: 2011-01-03

Wyświetleń: 2348

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pierwszą istotną sprawą jest to, że istnieje wiele sposobów zakończenia współpracy z dotychczasowym pracodawcą. Jeśli twój szef chce rozwiązać z tobą umowę  wręcza ci wypowiedzenie. Jeśli ty się na to decydujesz osobiście bo przykładowo masz na oku lepsza posadę także możesz złożyć sam wypowiedzenie od umowy twojemu pracodawcy, oczywiście zgodnie z okresem wypowiedzenia zawartym w umowie czyli np. 2 tygodnie przed planowanym zakończeniem pracy a nie dzień czy dwa przed. Istnieje także łagodniejsze rozwiązanie za porozumieniem dwóch stron, nie ma wtedy zarzutów, warunki odejścia są wspólnie ustalone. Pamiętaj jeśli planujesz zmienić pracę na początku poinformuj szefa nim ktoś inny go poinformuje. Niezależnie czy to ty składasz wypowiedzenie czy szef je składa tobie, okres wypowiedzenia umowy obowiązuje. Musisz więc jeszcze przepracować czas zanim taka umowa wygaśnie. W przypadku zatrudnienia na zlecenie jest to okres 2 tygodni, w chwili gdy pracujesz w firmie już jakieś 6 miesięcy bądź dłużej ale nie więcej jak 3 lata okres wypowiedzenia to miesiąc czasu, po trzech latach wypowiedzenie trwa 3 miesiące.

Pamiętaj, że odprawa przysługuje ci jedynie w chwili gdy rozwiązanie umowy wystąpiło w skutek likwidacji firmy grupowych zwolnień czy zwolnienia z powodu nadmiaru pracowników. Nie masz prawa ubiegać się o odprawę jeśli samodzielnie złożysz wypowiedzenie czy zostaniesz zwolnionym w skutek niedopełnienia obowiązku pracowniczego lub też w chwili porozumienia dwóch stron. Jeśli jednak taka odprawa ci przysługuje to jej wysokość zależy od stażu pracy w firmie. Jeśli pracowałeś w firmie mniej niż dwa lata przysługuje ci wynagrodzenie w kwocie równej miesięcznej pensji, w chwili gdy staż pracy  trwał od 2 lat do 8 jest to kwota podwójnej pensji, jeśli ponad 8 lat to trzykrotna wysokość pensji.

Niezależnie od okoliczności zakończenia umowy, pracodawca ma obowiązek wystawić ci świadectwo pracy. Powinien on sporządzić takie świadectwo najpóźniej do tygodnia czasu od rozwiązania umowy. Przekazać ci je może osobiście bądź  listownie. Jeśli już takie świadectwo otrzymasz  sprawdź dokładnie czy wszystkie dane są prawidłowe, takie jak stanowisko, okres pracy, zarobki, dni niezdolności do pracy, jeśli zauważysz błędy masz 7 dni na domaganie się sprostowania.

Jeśli pracując w danej firmie masz niewykorzystany jeszcze urlop a już chcesz zakończyć taka umowę, urlop wypoczynkowy lub też zaległy urlop ci nie przepada. Kończysz umowę we wrześniu podziel dni urlopowe (26) na dwanaście miesięcy  i pomnóż przez przepracowaną w danym roku już liczbę miesięcy (wrzesień czyli 9).W tej kalkulacji akurat wypada 19,5 czyli w sumie 20 dni urlopu, oczywiście jeśli do tej pory nie masz wykorzystanych dni urlopowych a nawet jeśli kilka dni jest już wykorzystane np. 5 to i tak 15 zostaje niewykorzystanych w takiej sytuacji. Takie dni możesz wykorzystać podczas okresu wypowiedzenie a o ile szef wyrazi zgodę, jeśli nie musi ci zwrócić należność w postaci ekwiwalentu pieniężnego za te dni. Ponadto przysługuje ci prawo płatnego wolnego na znalezienie nowego zatrudnienia  w zależności od długości wypowiedzenia albo 2  albo 3 dni. Z takiego wolnego możesz skorzystać jedynie gdy to ty dostajesz wypowiedzenie a nie ty samodzielnie odchodzisz np. za porozumieniem stron czy wypowiedzeniem. Jeśli  rozstanie jest w zgodzie obu stron to pamiętaj aby poprosić o referencje, mogą one pomóc ci w znalezieniu nowej pracy, nawet jeśli w danej chwili ich nie musisz mieć lepiej o nie poprosić bo w przyszłości mogą być przydatne.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena