Gdyby udało się podsłuchać, o czym w wigilijną noc rozprawiają zwierzęta, z pewnością usłyszelibyśmy apel: „Człowieku! Dbaj o środowisko!”. W święta Bożego Narodzenia pomyślmy nie tylko o najbliższych, ale i otaczającej nas naturze.

Data dodania: 2010-12-31

Wyświetleń: 1862

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Konflikt „żywa” versus „sztuczna” choinka nie budzi już takich kontrowersji, jak jeszcze kilka lat temu. Większość specjalistów jest zgodna – lepiej podążać za tradycją i kupować wyhodowane specjalnie w tym celu lub wycięte z lasu w celach pielęgnacyjnych żywe choinki, niż przyczyniać się do produkcji sztucznych, które po wyrzuceniu zanieczyszczają środowisko od 400 do nawet 1000 lat. A do tego w procesie ich produkcji zakłady chemiczne emitują szkodliwe pyły, gazy i wyziewy.

Niecodzienna eko-choinka. Oryginalnie eko-wymiar świąt pokazano w Paryżu. Zbudowana w całości z plastikowych butelek i oświetlona przy użyciu energooszczędnych diod LED choinka przypominała paryżanom i turystom o recyklingu. W Polsce przydałaby się podobna, bo segregacja odpadów wciąż nie jest naszą mocną stroną. – Przykładowo, ze zużywanych co roku 15 milionów kartridży do drukarek, które są przecież groźnymi dla środowiska elektroodpadami, aż 90% trafia na wysypiska zamiast do recyklingu – mówi Marcin Adamski z należącej do grupy Black Point, spółki Eco Service. – Nie chodzi o to, żeby w Święta zamartwiać się o los świata, ale warto z tej okazji postanowić sobie, że w kolejnym roku będziemy bardziej ,,eko” i zużyte wkłady do drukarek będziemy przekazywać do recyklingu. W ramach programu Eco Mind puste atramenty i tonery można oddawać do specjalnych pojemników ustawionych w największych elektromarketach w Polsce i bezpłatnie wysyłać w dostępnych tam kopertach. Koperty znajdziemy też we wszystkich opakowaniach atramentów marki Black Point.

Świętuj ekologicznie. Pamiętaj, że lampki choinkowe to dodatkowy „pożeracz” prądu, więc gdy je zapalasz, ogranicz inne źródła światła w Twoim domu. A może wzorem Francuzów tegoroczną choinkę przygotujesz własnoręcznie z materiałów, które po okresie świąteczno-noworocznym oddasz do recyklingu? Posegreguj też odpady, zgromadzone w czasie świąt – opakowania po prezentach, plastikowe butelki po napojach czy szkło po przypadkowo zbitych bombkach. Będzie to ekologiczne zakończenie 2010 roku i dobry start na jeszcze przyjaźniejszy środowisku rok 2011.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena