Wielokrotnie i systematycznie jesteśmy poddawani próbom bycia i robienia rzeczy na czas. Pół biedy, kiedy jest to zgodne z naszym harmonogramem dnia. 

Data dodania: 2010-12-23

Wyświetleń: 2159

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bieda jest wtedy, kiedy nie mamy w danej chwili dostatecznego wpływu na zobowiązania i czyjeś chciejstwa.

Czas

"Zabawa" zaczyna się po ostatnim "klik" i widocznym na ekranie komunikacie o przyjęciu do realizacji przelewu. Na jak długo? Czy informacja, że wyjdzie najbliższą sesją wychodzącą wystarczy? Coraz częściej, niestety nie jest to standardem, zobaczymy na ekranie informację o tym, że przelew już został zrealizowany.

Ważne skąd

Praktyka pokazuje, że przelew wewnętrzny może iść dłużej niż ten wykonany do innego banku. Część banków nie realizuje przelewów wewnętrznych w nocy oraz w dni wolne od pracy. Są banki, które nie zrealizują przelewu w nocy i w niedzielę, a w soboty tak.

Banki realizujące przelewy na bieżąco:

Alior Bank, Pekao, Boś, BGŻ, Citi Handlowy, Getin, HSBC, ING, Kredyt Bank, Lukas Bank, mBank, Meritum, Multibank, PKO BP (stan na listopad 2010 roku).

W takim przypadku zrobienie przelewu na czas jest łatwe do kontrolowania.

Banki nie realizujące przelewów w nocy i w dni wolne od pracy:

Bank BPH, Paribas Fortis, BPS, Deutsche Bank PBC, DnB Nord, Gospodarczy Bank Wielkopolski, Invest Bank, Polbank (stan na listopad 2010 roku).

A na zewnątrz - Jak długo?

Zależy. Warto sprawdzić to na przykład na stronie pokazującej kiedy dojdzie przelew. Zmniejszy to ryzyko wystąpienia niespodzianek dla nas i odbiorcy. Spłata raty kredytu gotówkowego czy hipotecznego to nie to samo co oddanie 15 zł za poprzedni wieczór w pubie. Opóźnienie w spłacie karty kredytowej może kosztować dużo więcej niż chwila poświęcona na sprawdzenie czasu - kiedy dojdzie twój przelew?

Jak to zrobić?

Pierwszą rzeczą, jaką można zrobić to kontakt ze swoim bankiem i ustalenie kiedy są sesje wychodzące. Oczywiście jeżeli korzystamy z usług innego banku niż ten w którym mamy konto, trzeba zrobić dokładnie to samo. Następnie należy ustalić sesje przychodzące w banku do którego będziemy przelewali pieniądze. Oznacza to, że powinniśmy wiedzieć, kiedy bank odbiorcy jest gotowy przyjąć przelewane przez nas pieniądze. Dzięki temu zaoszczędzimy czas, pieniądze i to co najważniejsze relację z instytucją, firmą lub osobą prywatną. 

Można także skorzystać ze strony ułatwiającej sprawdzenie czasu realizacji przelewów www.ifino.pl. 

Przykłady wykonanych przelewów i screeny są w Serwisie Finansowo Edukacyjnym PulsPieniadza.pl. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena