Co roku zastanawiamy się nad świątecznymi podarunkami, które mają trafić w gusta rodziny oraz przyjaciół, jednak czasami trudno wyjść poza stereotyp kupienia nowego szalika dla teściowej czy podarowania mężowi kolejnego krawata. Chcielibyśmy przecież ofiarować coś naprawdę wyjątkowego.

Data dodania: 2010-12-17

Wyświetleń: 1584

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

          Zbyt często zapominamy, będąc w świątecznym nastroju o tych, dla których los nie był tak łaskawy i nie obdarzył ich najpiękniejszym z darów, jakim jest zdrowie. Dzieci z chorobami serca nie czekają na nową konsolę czy zestaw małej fryzjerki. One czekają na Boże Narodzenie wierząc, że lekarze przyniosą im wymarzony prezent, jakim jest sprawne serce. Właśnie w trosce o życie małych pacjentów Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi realizuje projekt budowy systemu wspomagania serca dla dzieci, dzięki któremu otrzymają one szansę na dorosłe życie.

          Zapotrzebowanie na zewnętrzne wspomaganie serca dla dzieci wzrasta z każdym dniem ze względu na brak narządów do przeszczepów. Takie komory realnie zastąpią na czas od kilku tygodni do kilku miesięcy własne serce małego pacjenta. W tym czasie będzie można podjąć próby leczenia serca, doprowadzić do jego regeneracji i podjęcia wydolnej pracy. Jeśli się to nie uda, można takiego chorego zgłosić do transplantacji i przeprowadzić przeszczep. Dla przykładu, stosowane w praktyce klinicznej od 1996 r. sztuczne komory serca dla dorosłych pacjentów wykorzystane zostały w leczeniu ponad 220 pacjentów, podtrzymując funkcję serca w czasie oczekiwania na transplantację lub sprzyjając regeneracji chorego narządu. W grudniu 2009 r. wykonano przeszczep serca u 18 letniego pacjenta po 359 dniach pełnego wspomagania jego serca, a w lipcu 2010 r. przeszczepiono serce 23-letniemu choremu, który bezpiecznie, przez  403 dni czekał na transplantację wspomagany urządzeniami opracowanymi w Fundacji.

         Sztuczne komory serca będą również najlepszą i najbezpieczniejszą metodą wspomagania krążenia dla dzieci ze złożonymi wadami serca, u których występują problemy pooperacyjne. Niestety polskie szpitale nie dysponują rodzimymi komorami tego typu, natomiast sporadyczne wypadki korzystania z urządzeń produkowanych w innych krajach wiążą się z ogromnymi kosztami. Dlatego tak istotne jest dokończenie budowy polskiej sztucznej komory serca dla dzieci przez Fundację.

        Aby wspomóc i przyspieszyć budowę sztucznych komór serca dla dzieci Fundacja wraz z przyjaciółmi nagrała wyjątkową płytę – Cudowny świat dedykowaną pamięci Profesora. Idea płyty oparta jest na przesłaniu piosenki Louisa Armstronga pt. What a Wonderful World, która była ulubionym utworem Profesora i stała się symbolem optymizmu, wiary w przyszłość i pozytywnego myślenia. To płyta – cegiełka, ze sprzedaży której cały dochód przekazany zostanie  na realizację tego projektu.

          Na krążku można usłyszeć głosy wokalistów z różnych stylów muzycznych, poczynając od światowej sławy śpiewaczki operowej Małgorzaty Walewskiej, przez twórców znanych i cenionych głównie przez starsze pokolenie: Zbigniewa Kurtycza i Stanisławę Celińską, po artystów muzyki rozrywkowej, jak Andrzej Piaseczny, Mietek Szcześniak i Katarzyna Wilk. Miłośników jazzu oraz poezji śpiewanej usatysfakcjonuje udział w tym projekcie Stanisława Sojki, Krzysztofa Kiljańskiego, czy Janusza Radka. Poza wymienionymi twórcami usłyszeć będzie można także Macieja Maleńczuka w przeboju Los Andes Cordilliera, Marka Piekarczyka śpiewającego Wspomnienie, Łukasza Zagrobelnego z ciekawą interpretacją ballady Andrzeja Zauchy pt. Byłaś serca biciem oraz Małgorzatę Kożuchowską wykonującą liryczną Sambę przed rozstaniem.

          Wszystkie utwory wykonane zostały z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Zabrzu pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego, z aranżacją Krzesimira Dębskiego, Macieja Szymańskiego, Krzysztofa Pszony, Macieja Muraszko,  Krzysztofa Herdzina, Zygmunta Kukli, Tomasza Szymusia i Katarzyny Stroińskiej.

 Co roku miliony ludzi na świecie ofiarowuje sobie prezenty pragnąc sprawić bliskim radość. Pamiętajmy, że przyjemność obdarowania można połączyć z pomocą tym, którzy jej potrzebują. To taki podarunek od serca dla serca.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena