Gdyński rynek nieruchomości w dużym stopniu odzwierciedla specyfikę tego prężnie rozwijającego się miasta. Z roku na rok rośnie tu liczba inwestycji realizowanych przez firmy developerskie. Tendencja ta ma znaczący wpływ na cenę i lokalizację powstających obiektów.

Data dodania: 2010-12-04

Wyświetleń: 1968

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rynek nieruchomości można podzielić na trzy najbardziej popularne segmenty: nieruchomości  lokalowe  (w tym mieszkania podlegające pod spółdzielcze prawo do lokalu),  domy jednorodzinne oraz nieruchomości gruntowe. Segmentem, który cieszy się największym zainteresowaniem są nieruchomości lokalowe dostępne zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Nieruchomości lokalowe nabywane są od developerów lub osób fizycznych. Ceny nowych mieszkań w dużej mierze uzależnione są od  aktualnie realizowanych inwestycji. Wyższa wartość wyróżnia lokale budowane w nowoczesnym stylu architektonicznym, położone w centrum miasta. W Gdyni przykładem takiej lokalizacji są  tereny przy ulicach Świętojańskiej lub Starowiejskiej. Znajdują się one w samym centrum miasta gdzie nie ma problemu z komunikacją oraz nie brakuje  różnego rodzaju budynków użyteczności publicznej.  W parze z prestiżową lokalizacją idą większe koszty związane z zakupem nieruchomości. Kwota, która zapłacimy za mieszkania na nowych i atrakcyjnych osiedlach śródmiejskich będzie znacznie wyższa od  tej, którą wydamy dokonując zakupu na rynku wtórnym.

Dla osób, które w danym momencie nie mogą sobie pozwolić na zakup własnego m1  Gdynia oferuje także inne rozwiązanie. Dobrze prosperujący rynek wynajmu mieszkań umożliwia praktycznie każdemu znalezienie własnego miejsca na ziemi.  Przy wyborze mieszkania na wynajem funkcjonuje  jedna, prosta zasada : im większy metraż oraz im większa odległość od centrum, tym niższa opłata.  Decydując się na wynajem musimy brać pod uwagę także wiek budynku. Najtańsze i zarazem najmniejsze mieszkania znajdziemy w wieżowcach i blokach z tak zwanej wielkiej płyty. Często umieszczone są one na obrzeżach oraz podlegają spółdzielczemu prawu do lokalu.

Pocieszeniem  może być fakt, że na rynku najmu mieszkań nie odnotowuje się  znacznego wzrostu stawki czynszu. Jest on w miarę  stabilny. Jednak biorąc pod uwagę coraz lepsze propozycje kredytowe oraz ich większą dostępność, należy zadać sobie pytanie czy bardziej korzystna nie będzie dla nas co miesięczna spłata raty kredytu, która jest porównywalna do kwoty przeznaczanej na opłatę czynszu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena