Rynek nieruchomości można podzielić na trzy najbardziej popularne segmenty: nieruchomości lokalowe (w tym mieszkania podlegające pod spółdzielcze prawo do lokalu), domy jednorodzinne oraz nieruchomości gruntowe. Segmentem, który cieszy się największym zainteresowaniem są nieruchomości lokalowe dostępne zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Nieruchomości lokalowe nabywane są od developerów lub osób fizycznych. Ceny nowych mieszkań w dużej mierze uzależnione są od aktualnie realizowanych inwestycji. Wyższa wartość wyróżnia lokale budowane w nowoczesnym stylu architektonicznym, położone w centrum miasta. W Gdyni przykładem takiej lokalizacji są tereny przy ulicach Świętojańskiej lub Starowiejskiej. Znajdują się one w samym centrum miasta gdzie nie ma problemu z komunikacją oraz nie brakuje różnego rodzaju budynków użyteczności publicznej. W parze z prestiżową lokalizacją idą większe koszty związane z zakupem nieruchomości. Kwota, która zapłacimy za mieszkania na nowych i atrakcyjnych osiedlach śródmiejskich będzie znacznie wyższa od tej, którą wydamy dokonując zakupu na rynku wtórnym.
Dla osób, które w danym momencie nie mogą sobie pozwolić na zakup własnego m1 Gdynia oferuje także inne rozwiązanie. Dobrze prosperujący rynek wynajmu mieszkań umożliwia praktycznie każdemu znalezienie własnego miejsca na ziemi. Przy wyborze mieszkania na wynajem funkcjonuje jedna, prosta zasada : im większy metraż oraz im większa odległość od centrum, tym niższa opłata. Decydując się na wynajem musimy brać pod uwagę także wiek budynku. Najtańsze i zarazem najmniejsze mieszkania znajdziemy w wieżowcach i blokach z tak zwanej wielkiej płyty. Często umieszczone są one na obrzeżach oraz podlegają spółdzielczemu prawu do lokalu.
Pocieszeniem może być fakt, że na rynku najmu mieszkań nie odnotowuje się znacznego wzrostu stawki czynszu. Jest on w miarę stabilny. Jednak biorąc pod uwagę coraz lepsze propozycje kredytowe oraz ich większą dostępność, należy zadać sobie pytanie czy bardziej korzystna nie będzie dla nas co miesięczna spłata raty kredytu, która jest porównywalna do kwoty przeznaczanej na opłatę czynszu.