Już większość bankow internetowych oferuje nam potwierdzenie realizacji transakcji poprzez sms. Dawniej używane karty kodów TAN przechodzą do lamusa. Informację o wprowadzeniu nowego systemu ogłosiło już kilka największych polskich banków internetowych.

Data dodania: 2010-11-17

Wyświetleń: 1469

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Darmowe konta bankowe to dziś towar finansowy najchętniej rozchwytywany przez młodych ludzi. Dostępność do wszelkiego rodzaju usług finansowych, takich jak płatności przez internet, czy przelewy zagraniczne, kusi nawet kilkunastolatków.

Co jednak z bezpieczeństwem takich kont?

Na szczęście nie musimy się już obawiać o utratę naszych pieniędzy podczas używania kont internetowych. Szyfrowane połączenia poprzez SSL nie pozwalają nieporządanym intruzom do wglądu w informacje znajdujące się na naszym koncie. Dodatkowo banki oferują ubezpieczenie naszych pieniędzy, za które najczęściej nie musimy nic płacić.

Karty kodów?

Karty kodów były od wielu lat podstawowym sposobem potwierdzania naszej osobowości, gdy system banku chciał wygenerować jakąkolwiek płatność. Wyglądało to tak, że logowaliśmy się do systemu uzywając loginu i hasła (klucza) a następnie, pozleceniu płatności musieliśmy transakcję potwierdzic kodem z karty kodów. Karty kodów były najczęściej zdrapkami z określoną liczbą ponumerowanych pól. System prosił nas o zdrapanie jednego pola i podania numeru spod zdrapki.

Potwiardzenia płatności przez sms

Dziś do wielu kont bankowych (a od dziś do popularnego konta internetowego) otrzymujemy możliwość wygenerowania przez system na koncie bankowym kodu i przeslania go na nasz telefon komórkowy. Działa to tak, że najpierw w systemie aktywujemy nasz numer telefonu. Może to być jakikolwiek telefon w polskiej sieci.

Następnie, gdy chcemy zdefiniowac nową płatność, wyslać przelew lub aktywować nową karte debetową, system poprosi nas o wpisanie kodu, który właśnie wysłał na nasza komórkę.

Po wpisaniu kodu, płatność jest automatycznie akceptowana, tak jak było to w przypadku zwykłych kart kodów (lub tzw. kart TAN).

Licencja: Creative Commons
2 Ocena