Jeśli masz problem na biologii z ogarnięciem bakterii i odróżnianiem cudzożywnych od samożywnych to powinieneś zerknąć na ten artykuł. Starałam się jak najjaśniej przekazać istotne i przydatne fakty o tych małych, ale jakże ważnych dla środowiska żyjątkach.

Data dodania: 2010-11-14

Wyświetleń: 3593

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

hetero+copy

Zwrócę tutaj jedynie uwagę na elementy nowe. Zobaczcie sami jakie są różnice w budowie tych bakterii. Niektóre struktury zniknęły, inne przybyły.

-Mezosomy to małe pofałdowania błony  komórkowej. Prawdopodobnie tam zachodzi  oddychanie wewnątrzkomórkowe oraz są miejscem  przyczepu genoforu.

-Rzęska zbudowana z flageliny (podobnej do miozyny budującej mięśnie) pozwala na czynne poruszanie się.Jest pusta w środku i porusza się ruchem wirowym.

Czasem bakterie posiadają tzw. kapsuły bezpieczeństwa czyli endospory. Są to przetrwalniki odporne na działanie wielu środków chem., wahania temperatur, czas, wysychanie...itd. Potrafią przeczekać, aż warunki zmienią się na bardziej korzystne (np. osłabienie gospodarza) i się całkowicie odbudować. Życie utajone jest nazwane anabiozą.

Mogą one być rozmieszczone regularnie (laseczki), nieregularnie (maczugowce) lub nie być ich wcale (pałeczki).

Warto też zwrócić uwagę na podobne do rzęsek twory - fimbrie. Są innej budowy i mają inne funkcje niż rzęski. Fimbrie to delikatne rurki służące do przytwierdzania się do podłoża. Specjalny typ - pile płciowe uczestniczą natomiast w procesie płciowym bakterii - koniugacji.

Bakterie heterotroficzne dzielą się na pasożyty i saprofity.

Pasożyty - wiadomo, wykorzystują gospodarza i są to bakterie chorobotwórcze. Pobierają związki organiczne z żywego organizmu.

Natomiast saprofity pobierają taki związki z materii martwej. Są to np. bakterie mlekowe, które powodują zsiadanie mleka.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena