Nierzadko dochodzi do sytuacji, gdy nasz lot jest opóźniony. Bez wątpienia przysparza to dodatkowego stresu i godzin spędzonych na czekaniu. Czasami oznacza to również opuszczenie ważnego spotkania lub stratę dnia wakacji. Dlatego, zanim wybierzesz się w podróż, warto poznać prawa pasażera, które pomogą uzyskać odszkodowanie. Co warto wiedzieć o obowiązku wypłaty odszkodowania?

Data dodania: 2023-06-01

Wyświetleń: 116

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Odszkodowania za opóźniony lot
  1. Linie lotnicze – jakie są najpopularniejsze kierunki turystyczne?

  2. Odszkodowania za opóźniony lot

  3. Twój lot jest opóźniony? Co zrobić w takiej sytuacji?

Odszkodowanie za opóźniony lot pozwala zrekompensować stracone nerwy i czas.

Linie lotnicze – jakie są najpopularniejsze kierunki turystyczne?

W czołówce najchętniej odwiedzanych miejsc są nieustannie Francja (Paryż), Hiszpania (Madryt, Barcelona) i Włochy (Rzym, Mediolan, Sycylia).
Turcja, Grecja i Egipt to kolejne bardzo często wybierane przez Polaków miejsca na spędzenie wypoczynku. Polacy, którzy decydują się na letni wypoczynek za granicą, najczęściej wybierają ciepłe kraje.
Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jakie dni bilety lotnicze są najtańsze? Kiedy warto je kupować? Okazuje się, że loty, które zostały zaplanowane na niedziele, zamiast na piątek, są szansą na zaoszczędzenie ok. 20 % na trasach krajowych i ok. 10 % na międzynarodowych. W przypadku podróży krajowych najlepsza pora na lot, to sobota, natomiast wylot międzynarodowy w piątek może pozwolić oszczędzić średnio ok. 15 %.

Odszkodowania za opóźniony lot

Jako pasażerów chronią nas przepisy Rozporządzenia (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego oraz Rady z dnia 11 lutego 2004 roku, w których ustanowiono wspólne zasady dotyczące odszkodowania za opóźniony lot oraz pomocy w przypadku wystąpienia dużych opóźnień lotów.
Natomiast nie uzyskamy wypłaty, gdy przyczynę tej sytuacji stanowią nadzwyczajne okoliczności, których nie dało się uniknąć, pomimo podjęcia wszelkich racjonalnych środków. Do takich sytuacji zaliczamy strajki (np. personelu lotniska), niekorzystne warunki atmosferyczne, ukryte wady konstrukcyjne samolotu, klęski żywiołowe, zagrożenie bezpieczeństwa,  destabilizację polityczną, ograniczenia w kontroli ruchu lotniczego czy zderzenie samolotu z ptakiem.
Ile wynosi odszkodowanie za opóźniony lot? Jego wysokość jest zależna od długości lotu. Tak prezentują się obowiązujące zasady: do 1500 km – 250 euro, w UE powyżej 1500 km i pomiędzy 1500 a 3500 km – 400 euro, wszystkie inne loty – 600 euro.
W celu uzyskania odszkodowania za dany lot należy złożyć reklamację przewoźnikowi, który go obsługuje. Wysokość odszkodowania można wyliczyć za pomocą kalkulatora praw pasażera.

Twój lot jest opóźniony? Co zrobić w takiej sytuacji?

Twój lot jest opóźniony? Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim:

  • Spytaj swoją linię lotniczą o powód opóźnienia oraz zyskaj pisemne potwierdzenie od obsługi klienta linii lotniczych.

  • Zwróć uwagę na dokładny czas przylotu (kiedy drzwi samolotu zostały otwarte i pasażerowie mogli swobodnie wyjść poza pokład samolotu).

  • Zbierz dowody, takie jak karta pokładowa, zdjęcia tablicy przylotów, pokwitowania itp., by udowodnić opóźnienie swojego lotu.

  • Wymień informacje kontaktowe ze współpasażerami. Mogę one potem posłużyć jako dowód w trakcie żądania odszkodowania za lot.

Czy można wnosić o odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot poza UE? Odpowiedź brzmi: tak! Nie ma znaczenia, jakie masz obywatelstwo. Prawo UE ma zastosowanie do wszystkich pasażerów linii lotniczych, którzy odlecieli z lotniska w UE lub przylecieli na lotnisko w UE liniami lotniczymi zarejestrowanymi w UE.
W przypadku pojawienia się następujących warunków można wystąpić o odszkodowanie zgodnie z prawem UE WE 261:

  • Twój lot powinien być opóźniony o ponad trzy godziny po przybyciu do docelowego miejsca.

  • Musiałeś wyjechać z lotniska, które znajduje się na terenie Unii Europejskiej, lub przybyć na lotnisko w UE linią lotniczą, która podlega regulacjom UE.

  • Opóźnienia nie mogą być spowodowane nadzwyczajnymi okolicznościami będącymi poza kontrolą linii lotniczych.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena