Dowiedz się jak sprawdza się wielkość bagażu podręcznego, jakie wymiary pozwolą Ci przejść kontrolę bezstresowo i z powodzeniem. Jakie niemiłe niespodzianki mogą Cię spotkać podczas kontroli. Poznaj wymiary akceptowane przez najpopularniejsze linie lotnicze Wizzar, Ryanair, Lot, Easyjest.

Data dodania: 2017-02-22

Wyświetleń: 1087

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kiedy odbywa się kontrola wymiarów bagażu podręcznego?

Obsługa lotniska, podczas weryfikacji biletów, bezpośrednio przed wejściem na pokład samolotu przeprowadza kontrolę wymiaru bagażu podręcznego.

Jak mierzy się bagaż podręczny?

Musisz włożyć walizkę podręczną do specjalnego, metalowego koszyka weryfikującego rozmiar walizki. Wielkość kosza odpowiada wielkości luku bagażowego na pokładzie samolotu. Wyznacza dopuszczalny wymiar bagażu.

Walizka podręczna nie wchodzi luźno, co to oznacza?

Jeśli walizka okaże się nieco szersza, wystarczy 2 cm, wówczas nie wejdzie luźno do kosza. Obsługa może uznać, że walizki nie można upchnąć, musi swobodnie mieścić się w widełkach. Może nie wystarczyć pokazanie metki z podanymi wymiarami. Często producenci podają na metkach wymiary samego pudła, nie uwzględniając wielkości kółek i rączki. Musisz zwracać uwagę, czy sprzedawca podaje wymiary walizek podręcznych z wszystkimi wystającymi elementami, dzięki temu nie spotka Cię przykra niespodzianka.

Co jeśli walizka podręczna nie mieści się w widełkach?

Jeśli okaże się, że Twój bagaż podręczny nie spełnia norm przewoźnika, wówczas zostanie przekwalifikowany (jeśli będzie to możliwe) na bagaż rejestrowany, za co poniesiesz dość wysoką opłatę. Możesz też zapłacić karę, a w najgorszym wypadku zostać zmuszonym do rezygnacji z lotu lub bagażu. 

Bagaż podręczny wymiary

Jeśli masz miękką torbę podróżną lub plecak często wystarczy szybko je przepakować, by zmieściły się w widełkach. Inaczej w przypadku sztywnej walizki, taki sposób nie zadziała. Dlatego ważne jest, by przed lotem sprawdzić wymiary podawane przez daną linię lotniczą i porównać je z wymiarami walizki podręcznej, biorąc pod uwagę wszystkie wystające elementy.

Na stronie wybranej linii lotniczej możesz sprawdzić wymiary bagażu podręcznego, a także dopuszczalną wagę.

Możesz też udać się z bagażem podręcznym na lotnisko. Odnaleźć kosz, który najczęściej znajduje się nie tylko przed wejściem do samolotu, ale również w holu głównym oraz przy stanowiskach odprawy - i sprawdzić na miejscu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena