W wirtualnym świecie jest nieporównywalnie więcej ludzi niż kiedyś, którzy chcieliby wydać to co napisali, co stworzyli, a internet w tym wypadku znakomicie tą sprawę ułatwia. Bo dzięki niemu nie tylko można zasięgnąć informacji o tym jak zarobić, ale też sprawdzić, jak to zostało przez innego autora już kiedyś zrobione. Wreszczcie internet może stać się zarówno wydawcą, jak i kanałem dystrybucji dzieła, które chcemy opublikować. Możliwości jest wiele, a korzystają z nich coraz to młodsi autorzy.
Mam już swoją książkę. co dalej?
Jeżeli masz już swoją książkę, to pierwszym krokiem nie powinno być zakładanie własnego wydawnictwa, ale próba znalezienia kogoś, kto te dzieło wyda, rozleklamuje, a Ty nie poniesiesz żadnych kosztów. Jednak nie należy to do rzeczy prostych i łatwych. Przede wszystkim musisz wyszukać wydawnictwo zajmujące się tematyką związaną z tym, o czym napisałeś. Twoja książka dostanie specjalnie zaprojektowaną okładkę, zostanie wydana w wersji elektronicznej jako e-book lub drukowanej, jak zwykła książka w miękkiej lub twardej okładce.
Oczywiście w sieci jest wiele innych wydawnictw, dlatego mamy tutaj duże możliwości wyboru, ale jakie to są wydawnictwa to odsyłam już do wyszukiwarki.
Przesyłając propozycję do wydawnictwa, wydaje się oczywiste, że należy to zrobić tak, by zwiększyć do maksimum szanse na jej przyjęcie. W załączniku więc powinniśmy podać tematykę książki w kilku zdaniach, ze szczególnym uwzględnieniem cech odróżniających przyszłe dzieło od pozostałych. Warto dołączyć też informację dlaczego książka powstała oraz kim jesteś, czym się zajmujesz. To powinno w większym stopniu oddalić widmo porażki, czyli odrzucenie naszej książki przez wybrane wydawnictwo. Jeśli nasza propozycja powstała w formie poradnika, zwykło się także podkreślać korzyści, jakie osiągnie czytelnik po przeczytaniu. Jeżeli jest to dzieło innego typu warto dołączyć krótkie streszczenie lub darmowy fragment.
Po tym pozostaje nam tylko czekać. Jeśli otrzymamy odpowiedź, należy uznać, że jest to sukces. Oznacza to, że prawdopodobnie ktoś naszą książką zainteresował się na tyle, żeby nam odpowiedzieć. Po akceptacji dostaniesz aneks oraz do podpisania umowę i prawdopobodobnie także korektę. I tutaj rola autora czyli nasza się kończy.
Najczęściej prawa do wydania dzieła przechodzą na wydawcę, pieniędzmi z ewentualnej sprzedaży trzeba będzie się podzielić.
Pamiętaj..jeśli od kolejnych wydawnictw usłyszysz - NIE, to masz dwa wyjścia. Albo zastanowiś się nad sobą, albo napisać następną, lepszą książkę lub poprostu szukać innej formy wydania swojego dzieła.
W drugiej części artykuły, który pojawi się na łamach tego serwisu już wkrótce opowiem o tym, jakie honoraria możemy czerpać ze swoich książek. Zapraszam serdecznie.
W artykule wykorzystano fragmenty książki "Autor 2.0" autorstwa Aleksandra Sowy.